Характеристика Іллі Муромця, 7 класс

План характеристики

Характеристика Іллі Муромця

 1. Образ Іллі Муромця
 2. Зцілення героя
 3. Набуття свого служіння
 4. Риси характеру Іллі Муромця
 5. Зовнішні дані, зброя та одяг
 6. Ратні подвиги богатиря
 7. Значення в культурі

Образ Іллі Муромця

В рамках шкільної програми курсу зарубіжної літератури 7 класу учні вивчають характеристику Іллі Муромця. Це один з головних героїв билин про стародавню Київську Русь, які мужньо боролися за рідну землю та захищали батьківщину від нападів ворогів-чужинців. Однією з найвідоміших є билина «Ілля Муромець і Соловей-розбійник».

Образ Іллі Муромця в літературі уособлює силу, відвагу, мужність і честь. Реальність цього персонажу давно вивчена й доведена, що не залишає сумнівів про справжнє життя та подвиги славного героя.

Зцілення героя

Народився Ілля в селі Карачарово, поблизу міста Мурома та був єдиним сином у родині батьків-селян. Від свого народження він не міг володіти ані руками, ані ногами. Билини про Іллю Муромця розповідають про те, що до тридцяти трьох років він залишався фізично слабким, поки одного разу в будинок не зайшли три старці. В хаті більше нікого не було, і вони попросили Іллю подати їм води. Господарю дуже хотілося напоїти мандрівників, він опустив свої ноги на підлогу та раптом відчув у них силу, зміг встати на них. Подав мандрівникам чашу з водою. Старці не стали пити самі, але сказали, щоб він сам зробив це. Вода виявилася цілющою, тож випивши її, Ілля опинився повністю здоровим. Він випив воду ще раз і відчув у собі величезну нелюдську силу. Тоді старці веліли надпити ще води, щоб зменшити її.

Набуття свого служіння

Після зцілення старці відправляють богатиря на служіння князю Володимиру до Київа, на захист батьківщини й пророкують йому велике майбутнє та численні перемоги над ворогами. Також вони пророкують богатирю, що той повинен відшукати величезний камінь на своєму шляху до Києва й зрушити його з місця. Батьки дуже зраділи чудесному зціленню свого сина та благословили його на вірне служіння Київській Русі, на охорону її від нападів чужинців. Відправившись до Києва, Ілля відшукав величезний валун, про який розповідали старці. Зсунувши його, він виявляє під ним чудові обладунки та зброю. Цієї ж миті до нього прискакав вороний богатирський кінь, який стає його справжнім другом, віддано й вірно служить Іллі, допомагаючи йому в великих подвигах.

Риси характеру Іллі Муромця

Ілля Муромець — це богатир, подвиги якого захоплюють і оспівуються людьми. Він сильний, безстрашний, рішучий та мудрий витязь. Ніколи не звертає з обраного шляху, завжди рухається прямо, не уникаючи перешкод і небезпек. Є захисником землі руської, свято оберігаючи свій народ від нападів ворогів. Справедливий і чесний, він не женеться за владою та багатством, залишаючись простим воїном, готовим захищати й боронити свою рідну землю.

Для того щоб скласти характеристику Іллі Муромця, необхідно знати, яким була не тільки його зовнішність, але й внутрішній дух. Всі ті довгі роки, які довелося герою пролежати нерухомо в своєму ліжку, не тільки не послабили, а навпаки, загартували його характер, зробили його терплячим і витривалим. Сказання про Іллю Муромця описують його як дуже мужнього, відважного воїна, який не шкодує свого життя, аби постояти за свою батьківщину. Хоробро й безкорисливо захищав він простий народ від набігів половців, печенігів, хазар. Спокійний, добрий, впевнений, сильний не тільки тілом, а й духом. За здібності й відвагу він був призначений князем Володимиром старшим серед усіх богатирів.

Билини розповідають про те, що він був вірянином-християнином. За деякими джерелами, після того як богатир закінчив своє служіння країні, через важке поранення в віці п’ятдесяти років він став проводити свої дні в монастирі, постригшись у ченці.

Це був відданий, безстрашний захисник, який має безмежну любов до своєї батьківщини, народу та свого служіння.

Отже, Іллю Муромця характеризують такі риси:

 • хоробрість
 • мужність
 • відданість батьківщині
 • кмітливість
 • справедливість
 • чесність
 • доброта
 • безстрашність
 • рішучість
 • впевненість
 • мудрість
 • терпіння
 • витривалість
 • любов до свого народу
 • ненависть до ворогів своєї батьківщини

Зовнішні дані

Опис зовнішнього вигляду Іллі Муромця в билинах поданий дуже скромно. Однак відомо про його великий зріст (більш як сто вісімдесят сантиметрів), могутню статуру. У богатиря було мужнє, добре обличчя з великими вольовими рисами, борода з сивиною. Описується в образі Іллі Муромця також його гострий погляд під чорними бровами, кучеряве волосся, імовірно світло-русявого відтінку.

Озброєний і одягнений богатир в такі обладунки:

 1. кольчуга — довга сорочка — що складається з металевих кілець, яка захищала від поранень, нанесених холодною зброєю;
 2. шолом, що захищає голову від попадання стріл і снарядів;
 3. палиця — важка дерев’яна палиця, що складається з руків’я та металевої ударної частини;
 4. щит для оборони від ударів знарядь і стріл;
 5. спис — колюча дерев’яна зброя з металевим наконечником.

Все це спорядження було необхідним для бою та захисту воїнів того часу.

Ратні подвиги богатиря

При складанні характеристики Іллі Муромця важливо знати його відважні подвиги.

Після того як герой вирушає служити Великому князю, на його шляху встає захоплене місто Чернігів. Тут відбувається перший подвиг — звільнення міста від кочівників. Народ застерігає Іллю, розповідаючи про те, що на шляху до Києва його чекає інша небезпека — Соловей-розбійник. Але хороброго й відважного богатиря не лякає ця звістка. Він вирушає до вказаного місця, щоб убити розбійника.

Побачивши богатиря, Соловей починає кричати й свистіти з неймовірною силою, так що навіть вірний кінь був неспроможним впоратися з цією круговертю. Але безстрашний герой пускає в нього стрілу, яка потрапляє у ворога та ранить його. Після такої перемоги богатир вирушає до Києва разом із захопленим Солов’єм, де страчує його за наказом князя.

Богатир здобував ці та інші численні перемоги над своїми ворогами, але ніколи не хвалився цим.

Не дивлячись на перебільшення та дивовижні події, про які розповідають у билинах, всі дії, що відбуваються, перетинаються з реальними подіями того часу та мають під собою істину.

Ймовірно, противники в особі Солов’я-розбійника та інших персонажів — це збірні образи, які передбачають всіх розбійників, а також ворогів країни, з якими доводилося боротися славному герою.

Значення в культурі

Кількість билин, написаних про Іллю Муромця, характеризує його як сміливого й доблесного героя.

Образ Іллі Муромця виражений не тільки в літературних творах. За багатовікову історію відвага та доблесть героя добре показані в архітектурі, культурі, мистецтві, музиці.

Подвиги російського богатиря прекрасно ілюстровані в документальних, художніх, мультиплікаційних творах багатьох режисерів, які дозволяють не тільки прочитати про славні справи богатиря, а й побачити їх у виконанні акторів і мальованих персонажів.

Всі ці факти життя та подвигів дозволять скласти повну характеристику Іллі Муромця, розкрити особистість та внутрішній стрижень героя.

Інші завдання:

Аналіз билини «Ілля Муромець і Соловей-розбійник»

Характеристика Тома Сойєра

6 Комментариев “Характеристика Іллі Муромця, 7 класс

Ответить

Ваш e-mail не будет опубликован.

Вы можете использовать HTML- теги и атрибуты:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>