Значення і роль прислів’їв у нашому житті

Що таке прислів’я?

Прислів'я

Прислів’я — це короткий, часто ритмізований вислів, який передає певну ідею.

Які ще визначення характеризують це поняття:

  • афоризм без автора
  • народні думки з найрізноманітніших приводів
  • оцінка та думка, що відточувалась і шліфувалася століттями
  • дзеркало століть суспільного життя народу.

Народні прислів’я — це не просто красиві судження, які дісталися нам від попередніх поколінь. Всі прислів’я є плодом їхнього особистого досвіду.

Прислів’я є мудрими судженнями про життя і містять в собі певний сенс. Вони не просто прикрашають мову, роблячи її більш яскравою, виразною та змістовною, а й наповнюють своїм глибоким змістом наше життя.

Статус прислів’я в ХХI столітті

У наш час усна народна творчість не дуже популярна. Молодь вважає її пережитком минулого та нудною нісенітницею. І якщо казки й пісні ще якось залишаються в нашому житті, то інші жанри рідко згадуються. Один з таких маленьких жанрів, який зараз не такий популярний, — це прислів’я. «Навіщо вони потрібні?! – скаже який-небудь Васько з п’ятого класу. – У нас є популярні сайти: «В контакті», «Фейсбук» і «Твіттер», де передбачені статуси й цитати. Навіщо нам ця народна мудрість? Ми самі наймудріші».

Тут виникає типова проблема батьків і дітей. Молодше покоління впевнено, що все, що говорять старші, м’яко кажучи, не від великого розуму. І сенсу не несе. Але все ж прислів’я та приказки продовжують жити та переживуть ще всіх нас. Чому так? Справа тут навіть не в армії філологів, які намагаються зберегти якнайбільше. Це природний процес: з’являється щось нове, а щось йде. Швидше за все, кожен з нас знає кілька приказок. Хтось від бабусі почув, хтось у книзі прочитав, комусь ще в школі запало в пам’ять. Ми про них і не міркуємо, і не пам’ятаємо, але в потрібний момент тонка, коротка й гостра фраза спадає на думку.

Роль прислів’їв у житті людей

Прислів’їв існує тисячі, навіть сотні тисяч, і кожне несе свою ідею. З цього моря можна черпати й черпати…

Чому варто цікавитися прислів’ями:

1. Це захопливо. Прислів’їв існує безліч і завжди знайдеться думка, яка сподобається саме тобі.
2. Висловлювання, дійсно, перевірені часом. Тому прислів’я явно поганому не навчать.
3. Вони роблять мову виразніше, колоритніше та яскравіше.
4. Виховують інтерес до історичного минулого свого народу, патріотизм.
5. Стануть у нагоді в житті.
6. Можна знайти практично для будь-якої ситуації.
7. Вміння влучно вживати прислів’я свідчать про розум, кмітливість, добре почуття гумору. Така людина завжди є бажаним співрозмовником.

Роль і значення прислів’їв у моєму житті

Я зміг переконатися в правильності суджень прислів’їв на власному прикладі.

Багато прислів’їв я знаю з юних років, але одна справа чути прислів’я, і зовсім інша — прислухатися до їхнього змісту. Напевно, для цього потрібен певний життєвий досвід.

Скільки разів мені казали: «Слово — не горобець, вилетить — не впіймаєш», а я згадував про це занадто пізно. Для того щоб вразити однолітків своїми «подвигами», я дуже часто вигадував найнеймовірніші історії зі своєю участю. Бувало й таке, що я давав обіцянки, які не виконував, обманював батьків і вчителів. Те, що це неправильно, я згадував лише тоді, коли, згідно з іншим прислів’ям, все таємне ставало явним. І тоді мені доводилося за все відповідати…

Моє вміння фантазувати приваблювало до мене хлопців і дівчат не тільки з нашого двору. Мені здавалося, що
мене оточують численні друзі. Але, коли я тяжко захворів, їх поруч зі мною не виявилося. Вони поставилися байдуже до моєї відсутності.

Коли я лежав удома з важким переломом обох ніг, відвідати мене прийшло лише двоє людей з мого класу, з якими я в школі не особливо спілкувався. «Друг пізнається в біді», — в цьому я зміг переконатися особисто. Але завдяки цій ситуації я зрозумів, хто саме є моїм справжнім другом.

Отже, не повторюйте моїх помилок! Вивчайте прислів’я та вбирайте в себе багатовікову мудрість народу!

Дивіться також:

Твір на тему «Прислів’я»

Короткий твір, есе, речення про українську мову

Твір-роздум на тему «Слово»

Твір на тему «Звичаї та традиції українського народу»

Ответить

Ваш e-mail не будет опубликован.

Вы можете использовать HTML- теги и атрибуты:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>