Аналіз твору «Ляльковий дім» Генріка Ібсена

загрузка...

«Ляльковий дім» — це соціально-психологічна драма. Ідея твору полягає в заклику зберегти щирі сімейні відносини, відродити в собі загальнолюдські цінності, такі як правда, совість, любов і честь.

Всі персонажі п’єси — неоднозначні особистості, що пов’язані між собою за принципом контрасту: Нора — Крістіна, Ранк — Торвальд, Нора — Кроґстад. Генрік Ібсен майстерно показує психологічні процеси, які відбуваються в душі кожного з персонажів. Наприклад, Нора Хельмер, головна героїня п’єси, живе у вигаданому кимось світі — «ляльковому». Але наприкінці п’єси відбувається її прозріння, усвідомлення того, що вона, в першу чергу, людина.

Автор використовує і художні засоби, щоб створити реальні образи людей. Наприклад, діалоги й монологи. П’єса побудована на обміні репліками. Також є й ремарки, щоб читач розумів і уявляв картину, щоб дія оживала й існувала в якомусь просторі й часі. Немає ще жодного твору, в якому немає часу й простору.

Підтвердженням тому, що персонажі живі, є біографічні спогади героїв. Так, Нора згадує батька й життя з ним, те, як він помер, як любив її. Христина теж у бесіді з Норою вдається до спогадів про чоловіка, хвору мати й двох малолітніх братів. Вона згадує, як виживала в цьому світі, щоб врятувати сім’ю.

Мова персонажів також створює враження, що образи живі, адже вони так не схожі. Торнвальд з дружиною спілкується як з дитям — ласкаво й ніжно. Але наприкінці він у пориві злості зриває на неї голос і говорить абсолютно не ласкаві слова. Нора теж має свою особливість у мові. Вона вигукує, сміється, її голос сповнений життя й радості. Вона всіх любить. І ми читаємо її репліки абсолютно по-іншому.

Окремо слід зупинитися на деталях в інтер’єрі. Ібсен у ремарках описує нам і вітальню Хельмерів, і кімнату, і цілий будинок. Він помічає, що все, що трапляється, відбувається у переддень Різдва (ялинка, печиво, костюми й подарунки дітям, а також нещаслива поштова скринька).

Отже, Генрік Ібсен через художні засоби створив образи, які здаються живими, оригінальними. Кожен читач в якомусь з них знайде й частину себе. Мистецтво слова — це дуже важка робота. Письменник повинен описати свої думки словами так, щоб кожен, хто взявся прочитати твір, зрозумів його сенс і ідею, зрозумів персонажів і знайшов серед них свого.

Проблематика твору «Ляльковий дім»

У п’єсі «Ляльковий дім» норвезький драматург Генрік Ібсен торкнувся проблеми пошуку життєвого шляху. Головна героїня Нора — скромна й слухняна дружина, до якої чоловік ніколи не прислухався, бо вважав легковажною. Однак на ділі якось Нора врятувала свою сім’ю, підробивши підпис свого покійного батька. Завдяки цьому їй вдалося отримати гроші, щоб вся сім’я могла пожити рік в Італії та покращити здоров’я глави сімейства, Торвальда Хельмера.

Чоловік не знав про це. Але коли шантажист надіслав лист з підтвердженням, відразу ж став турбуватися про свою репутацію та звинувачувати дружину в її руйнуванні. Його не хвилювало, що Нора зробила це заради нього, адже хотіла врятувати його життя. Торвальд вирішив захистити дітей від злочинниці й жити з нею в різних кімнатах.

Побачивши справжнє обличчя чоловіка, Нора зрозуміла, що весь цей час жила в ілюзіях. Вона тільки намагалася грати роль покірної й слухняної дружини заради дітей. Нора була лялькою-маріонеткою, якою вміло управляли батько й чоловік. Але після цього інциденту героїня вирішує піти з дому. Вона зрозуміла, що це не те, чого б вона хотіла, і життя в цій ролі проходить повз. Пізнання себе показало Норі, що їй потрібно рухатися далі й залишити будинок, де її не люблять і не розуміють.

Отже, пошук свого життєвого шляху — це важка праця. Вона передбачає готовність йти на деякі жертви й відпускати людей, які не підтримують вас. А найголовніше — важливо розуміти, чого ти хочеш від життя. Тож треба йти до своєї мети, попри всілякі перешкоди.

Перегляньте також:

Твір «Чи можна дім Хельмерів назвати ляльковим?» за п’єсою Г. Ібсена

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован.

Вы можете использовать HTML- теги и атрибуты:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>