Як впливає література на свідомість людини?

загрузка...

Есе «Вплив літератури на свідомість»

Як впливає література на людину?

На мій погляд, література — один з найважливіших інструментів розвитку та виховання людини, становлення її світогляду. Від того, які саме твори свого часу були нею прочитані, багато в чому залежить її духовне наповнення.

Часто саме завдяки художній літературі людина дізнається, що в житті мають місце страждання, душевні шукання, замислюється про сенс життя і своє покликання. Одним з таких глибоких творів є повість-казка «Місце для дракона», яку ми нещодавно вивчали на уроках української літератури. З одного боку, це, звісно, художня вигадка. Але сюжет казки настільки майстерно продуманий автором, Юрієм Винничуком, що, як то кажуть, зачіпає за живе. Образ фантастичного дракона є алегоричним. Він уособлює собою безвинну людину, якій довелося відчувати неймовірні душевні страждання, а згодом і прийняти мученицьку смерть.

Прочитавши повість-казку «Місце для дракона», я задався безліччю філософських питань: «Чи існує справедливість у цьому світі?», «Чи завжди перемагає добро?», «Як відповідати на погані вчинки?», «Чи варто за будь-яку ціну відстоювати правду?». Можу точно сказати, що цей твір припав мені до душі. Можливо, навіть вплинув на мій внутрішній світ.

Отже, література є свого роду тренажером свідомості людини. Вона не тільки впливає на її здатність мислити, міркувати, але й формує її моральні цінності та ставлення до життя.

Твір «Як література впливає на людину?»

Людина, на відміну від тварин, має свідомість, у тварин є лише сприйняття. Дитина народжується, але свідомості у неї ще немає. Вона з’являється у два роки. Свідомість, що працює без перерв на обід і відпустки, обумовлює реагування, спілкування, поведінку людини. Замість того, щоб сказати природі спасибі за наділення її свідомістю, людина стала байдуже ставитися до одного з головних учасників внутрішнього світу. Найчастіше вона отруює свою свідомість шкідливою ​​літературою.

Вплив літератури на свідомість відбувається по-різному. Різні жанри дають різні результати. Кримінальна, історична, політична література заповнює свідомість жахами, катастрофами, злочинами. Зовсім інакше впливає на свідомість серія «Спорт і особистість», а також серія «Життя видатних людей». Вони вносять у свідомість приклади, що гідні наслідування.

Некритичне заковтування інформації, сліпа довіра автору вносять у свідомість помилкові переконання. А від них — один крок до неправильних вчинків, хибних пристрастей та девіантної поведінки. І навпаки, критичне ставлення до релігійної та екстремістської літератури не пропустить шкідливу інформацію у свідомість. Якщо негативна думка все ж засіла у голові, треба замінити її позитивною, поки вона не встигла нашкодити. Скептицизм щодо публіцистики також вбереже свідомість від маніпуляторів. Такі жанри, як пізнавальна література, науково-популярна література, художня література, фантастика внесуть до свідомості позитивні відомості.

Дуже важливо уважно стежити за тим, які ідеї та думки заповнюють свідомість. Слід віддавати перевагу таким книгам, які підказують позитивні думки й цікаві ідеї. Читання науково-популярної та пізнавальної літератури перетворює свідомість у вчителя, що оцінює і вибирає варіанти, гідні для детального вивчення.

Читаючи правильну, корисну літературу, людина періодично переглядає свої переконання. Вона прагне постійного розвитку, намагається розширити свою свідомість. Якщо читач є літературним селекціонером, він розвивається у правильному напрямку, вдосконалюється.

Отже, до книг слід ставитися критично, уважно й ретельно відбираючи черговий об’єкт для читання. Завжди слід пам’ятати, що література впливає на свідомість, адже саме свідомість людини формує її долю.

Дивіться також:

Твір на тему «Література в житті людини»

Твір на тему «Література в моєму житті»

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован.

Вы можете использовать HTML- теги и атрибуты:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>