Глобальні проблеми людства та шляхи їх подолання

загрузка...

Що відноситься до глобальних проблем людства? Перелік, суть і шляхи вирішення

Глобальні проблеми людства

Людство в ході своєї історії стикалося з викликами, які воно успішно долало завдяки, у першу чергу, розвитку науки й техніки, а також збільшення споживання ресурсів планети. Однак ближче до кінця XX століття стало очевидно, що прогрес людства не тільки допомагає розв’язувати проблеми, а й сам створює їх. Станом на сьогодення є кілька великих проблем, які стосуються всіх або майже всіх країн світу. Тож розглянемо сучасні глобальні проблеми людства та шляхи їхнього вирішення.

Критерії глобальності проблем

Є три ознаки, за якими проблему відносять до числа глобальних.

  1. Вони зачіпають інтереси всього людства, кожної країни й кожного народу незалежно від їхнього положення у світі;
  2. Вони загрожують або самому існуванню людства, або його стабільному та стійкому розвитку;
  3. Глобальна проблема може бути вирішена тільки у співпраці всіх або майже всіх держав світу.

Які ж проблеми нині вважаються глобальними?

Проблема війни й миру

З розвитком людства росла й руйнівність та смертоносність використовуваної ним зброї. Якщо під час Громадянської війни в США (1861 — 1865) загинуло 620 тис. чол., то жертвами Першої світової (1914 — 1919) стали близько 10 млн чол. В ході Другої світової війни (1939 — 1945) було вбито понад 60 млн чол., а також вперше застосовано атомну зброю. З тих часів провідні держави світу не стикалися безпосередньо у військових конфліктах, обмежуючись опосередкованими війнами. Однак якщо колись все ж трапиться війна між великими країнами, то її наслідки торкнуться всю земну кулю.

Застосування ядерної зброї може призвести до ефекту «ядерної зими», тобто різкого глобального похолодання. Як наслідок, загине більша частина людства. При цьому сьогодні атомні бомби стоять на озброєнні вже 9 країн світу, а ще більша кількість держав може, якщо є бажання, увійти до ядерного клубу. Але навіть війна без застосування термоядерних бомб загрожує людству. Під удар можуть потрапити ГЕС і АЕС, космічні супутники, мережа Інтернет та інша критична для життєдіяльності інфраструктура. В результаті значного військового конфлікту відбудеться різке зниження рівня життя в усьому світі, посилиться соціальна напруженість.

Як подолати глобальну проблему війни й миру?

Щоб розв’язати цю проблему, необхідно підвищувати довіру між державами, враховувати об’єктивні інтереси всіх політичних гравців при розгляді міжнародних криз. Також країни укладають угоди про заборону використання та розробки деяких типів озброєнь, а ядерні держави прагнуть контролювати поширення атомних технологій.

Екологічні проблеми

Діяльність людини призводить до потрапляння в атмосферу величезної кількості вуглекислого газу. Це веде до зростання середньої температури на планеті, танення льодовиків і підвищення рівня Світового океану, збільшення площ пустель. Проблема посилюється так званими позитивними зворотними зв’язками. Наприклад, зростання температури викликає танення льодів в Арктиці, що зменшує відбивну здатність Землі та призводить до ще більшого розігрівання планети.

Таким чином, у якийсь момент навіть повна відмова від викидів вуглекислого газу в атмосферу не зупинить тривале зростання температури.

Однак глобальне потепління — не єдина екологічна проблема. Також можна відзначити інші екологічні проблеми:

  • виснаження озонового шару;


  • кислотні дощі;
  • скорочення біорізноманіття через вимирання видів;
  • забруднення Світового океану.

З метою запобігання екологічної катастрофи слід обмежувати викиди в атмосферу вуглекислого газу та інших речовин. Як приклад можна навести Кіотський протокол, укладений у 1997 році.

Демографічна проблема людства

Якщо в 1927 році на Землі жило 2 млрд чол., то до кінця XX століття населення зросло до 6 млрд. Як наслідок, зростає антропогенне навантаження на планету. При цьому можливості Землі не безмежні, а тому надто велике населення просто не зможе прогодуватися та буде приречене жити в злиднях і голоді. У зв’язку з цим сьогодні велике поширення набуває концепція обмеження народжуваності, при якій держава заохочує відносно малу кількість дітей у шлюбі.

З іншого боку, обмеження народжуваності породжує нові проблеми. Ряд країн вже зіткнулися з депопуляцією населення (скороченням чисельності), а також з його старінням. При цьому в економіці виникає дефіцит робочої сили, а пенсійна система стає нестабільною.

Вичерпання ресурсів

Сучасна економіка побудована на використанні ресурсів, багато з яких є вичерпаними. Це нафта, газ, багато видів металів. Що буде, коли вичерпаються родовища нафти? Очевидно, виникнуть проблеми. Тому вже зараз експерти закликають до побудови нової енергетики на основі невичерпних джерел — вітру, сонця, річок.

З метою запобігання вичерпання корисних копалин вчені розвивають технології перероблювання, що дозволяють отримувати ресурси з відходів та виробів, що вже своє відпрацювали. Наприклад, застарілий літак можна переплавити, а отриманий метал використовувати для виготовлення нового лайнера.

Продовольство

Навіть зараз значна частина населення Африки відчуває нестачу їжі. При цьому економічний розвиток азіатських країн підвищує їхні запити на продовольство. Грубо кажучи, середньостатистичний китаєць, що їсть м’ясо один раз на тиждень, бачить, що американець їсть його три рази на день, і хоче харчуватися також. Однак сьогодні світове тваринництво просто не здатне забезпечити виробництво такої кількості м’яса. Як наслідок, можна очікувати зростання цін на продовольство та зниження його доступності для бідних держав.

Розв’язати цю проблему можна або збільшенням площ, що відводяться під оранку й пасовища, або впровадженням нових технологій, наприклад, генномодифікованих продуктів. Однак занадто інтенсивне використання ґрунту веде до його виснаження та зниження родючості.

Відсталість країн, що розвиваються

Давно помічено, що багатство у світі розподілено нерівномірно. Більшість розвинених і таких, що процвітають, країн розташовуються на півночі (Європа, Північна Америка, Японія). Водночас, південні держави здебільшого характеризуються низьким рівнем достатку населення. При цьому рівень нерівності у світі тільки зростає. Так, доходи 500 найбагатших людей Землі дорівнюють доходам 420 млн найбідніших жителів світу.

Наслідком такого нерівномірного розподілу багатства є міграційні потоки, спрямовані з Півдня до Півночі. Європа стикається з рекордною кількістю мігрантів з Африки та Азії. При цьому відчуття несправедливості в розподілі доходів збільшує антиамериканські та антизахідні настрої. Це слугує підґрунтям для розвитку екстремістських ідеологій, які експлуатують міжрелігійну, міжрасову та міжнаціональну ненависть.

Розв’язати цю проблему можна було б шляхом прямої фінансової допомоги відсталим країнам з боку розвинених. Однак на сьогодні її масштаби вкрай малі. Більш того, через високу корупцію значна її частина осідає в кишенях чиновників відсталих держав і не доходить до основної маси населення.

Інші глобальні проблеми

Вищенаведені проблеми є основними для людства, але далеко не єдиними. Деякі вчені відносять до глобальних також і наступні питання.

Освоєння космічного простору

Вже зараз ясно, що великі проекти, наприклад, пілотований політ на Марс, зажадає величезних витрат і співпраці провідних країн світу. Одночасно з цим необхідно розв’язати проблему «засмічення» навколоземного космічного простору.

Використання ресурсів Світового океану

Необхідно захистити океан від надмірного забруднення, раціонально використовувати його ресурси, не допустити вимирання морських тварин через браконьєрство.

Астероїдна небезпека та інші ризики глобальної катастрофи

Раніше на Землю вже падали гігантські астероїди, тож коли-небудь така подія, швидше за все, трапиться знову. Однак на сьогодні людство не готове до такого розвитку подій. Крім того, існують небезпеки, пов’язані з виверженням супервулканів, а також неконтрольованим розвитком штучного інтелекту.

Отже, глобальні проблеми людства взаємопов’язані та охоплюють всі сторони життя людей. Вони призводять до великих економічних та соціальних збитків як на рівні окремих держав, так і на загальносвітовому рівні.Дивіться також:

Шляхи розв’язання екологічних проблем

Твір на тему «Проблеми екології»

Забруднення довкілля та проблеми його охорони

Твір на тему «Екологія і людина»

Твір на тему «Забруднення навколишнього середовища»

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован.

Вы можете использовать HTML- теги и атрибуты:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>