Твір «Експеримент над людиною професора Гіґґінса»

загрузка...

Чи можна ставити експерименти над людиною? Навіть думка про це неприйнятна. Проте експеримент, який затіяв головний герой п’єси Бернарда Шоу «Пігмаліон», професор фонетики Генрі Гіґґінс, на перший погляд, не є шкідливим чи жорстоким. Більш того, він переслідував начебто благу мету — перетворити просту, можна сказати, вульгарну квіткарку Лайзу Дулитл на справжню світську даму.

Професор побився об заклад зі своїм товаришем, полковником Пікерінгом. Умова спору була наступна: Генрі мав протягом трьох місяців перевчити дівчину таким чином, щоб вона позбавилася мовних помилок і поганих звичок, а також набула хороші манери.

По завершенні зазначеного терміну професор виграє парі, але це не подобається самій Лайзі. Вона не знає, що їй робити далі, як поводитися зі своїм оточенням. Люди з її кола спілкування не сприймуть культурну леді з хорошими манерами, особливо коли насправді вона є звичайною квіткаркою.

Попри те, що усі ці три місяці професор утримував її безоплатно, Лайза Дулитл була дуже ображена неналежним, грубим ставленням до себе. Генрі Гіґґінс зі своїм другом сприймали її як ляльку, над якою можна ставити експерименти, «удосконалювати» її. Крім того, героїні п’єси постійно доводилося терпіти образи, що й стало головною причиною її гніву.

Неприйнятність експерименту над людиною

Навіть якщо не брати до уваги зухвалість професора, ідея «удосконалення» Лайзи не витримує ніякої критики. З моральної точки зору цей експеримент над дівчиною не є етичним. Взагалі, будь-який експеримент над людиною не можна назвати гуманним. Що вже казати про ситуацію, коли до неї ставляться, наче до лабораторного пацюка?!

Отже, п’єсою «Пігмаліон» Бернард Шоу показує нам, до чого може призвести невинне, на перший погляд, парі — до руйнування життя дівчини. Однак, як і притаманно «новій драмі», автор залишає додумувати кінцівку читачеві. Як на мене, мораль цієї п’єси звучить так: ставтеся до людей по-доброму, тобто так, як ви хочете, щоб вони ставилися до вас.

Перегляньте також:

Твір «Міфологічна основа п’єси «Пігмаліон» Б. Шоу»

Твір «Кожна людина — Пігмаліон свого життя»

Твір «Народження особистості в п’єсі «Пігмаліон» Б. Шоу»

Чого вчить професора Хігінса Еліза Дулітл?

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован.

Вы можете использовать HTML- теги и атрибуты:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>