Значення грибів у природі та житті людини

 Значення грибів у природі та житті людини

Мал. 1. Розмаїття форм та видів грибів

Значення грибів у природі

Гриби є гетеротрофними організмами, які, на противагу автотрофним рослинам, заново не створюють органічних речовин, а є їхніми споживачами. Нижче розглянемо, яке значення вони мають у природі та житті людини.

Селячись на живих або відмерлих рослинних або тваринних тканинах, гриби в процесі своєї життєдіяльності розкладають їх за допомогою своїх ферментів, перетворюючи на більш прості сполуки. Або, як заведено говорити, гриби мінералізують органічні залишки. Так, шапкові та інші гриби, які ростуть у лісі, перетворюють лісову підстилку, що складається з дрібних гілок, хвої та листя, на ґрунт. В процесі мінералізації беруть участь і багато інших сапрофітних грибів — в ґрунті полів і садів, в товщі води в водоймах тощо.

Роль грибів у кругообігу речовин у природі

Іншими словами, гриби розкладають органічні речовини ґрунту до неорганічних, які далі засвоюються рослинами. Ґрунтові гриби, в першу чергу цвілеві, грають виняткову роль у процесах ґрунтоутворення. В грибах накопичуються органічні речовини, які після руйнування грибниці перетворюються на перегній.

Слід зазначити, що цю свою функцію гриби виконують спільно з бактеріями та іншими мікроорганізмами. Однак, як тепер стало відомо, велика роль у цьому процесі належить саме грибам, бактерії ж лише довершують роботу, розпочату грибами.

Отже, гриби відіграють важливу роль у кругообігу речовин у природі. Вони вступають у взаємовигідні відносини переважно з трав’янистими рослинами, включаючи більшість культурних видів.

Плодові тіла шапкових грибів споживають багато тварин: ссавці (білки, мишоподібні гризуни, борсуки, кабани, козулі), птахи, наземні молюски та особливо комахи.

Значення грибів у господарській діяльності та житті людини

Позитивна роль грибів

Відомо понад ста видів їстівних грибів. Але в їжу, як правило, використовують не більше, ніж сорок.

Вони багаті поживними речовинами, однак їхня харчова цінність порівняно невелика. Це пояснюється тим, що хітинова стінка клітин грибів перешкоджає їхньому переварюванню в кишківнику.

Кілька видів їстівних грибів, наприклад печериці та гливи, штучно вирощують у спеціальних приміщеннях. З багатьох цвілевих грибів (пеніцил, аспергіл та ін.) отримують лікарські речовини — антибіотики. Вони вибірково згубно впливають на клітини паразитичних бактерій і грибів, не приносячи шкоди клітинам хазяїна. У певних видів грибів виявлено речовини, які пригнічують ріст клітин злоякісних пухлин людини та домашніх тварин. Як лікарські препарати використовують витяжку з ріжків.

У хлібопекарській промисловості використовують дріжджі. Завдяки вуглекислому газу, що виділяється при бродінні, тісто стає пористим («піднімається»), що підвищує смакові якості хлібобулочних виробів. Дріжджі також застосовуються у виробництві пива, спирту, винно-горілчаних виробів. Особливі дріжджі необхідні для отримання кефіру та кумису (сквашене молоко кобили). Деякі цвілеві гриби використовують при виготовленні певних сортів твердих сирів з гострим смаком і специфічним запахом — наприклад, знамениті «рокфор» і «каламбер». З деяких цвілевих грибів отримують речовини, які посилюють ріст рослин. З їхньою допомогою, наприклад, вдалося збільшити розміри ягід безнасінних сортів винограду. Деякі види грибів, що паразитують в тілі комах-шкідників, використовують для боротьби з ними.

Негативна роль грибів

Багато видів грибів шкодять здоров’ю людей і домашніх тварин. Отруйні шапкові гриби, серед яких в Україні найбільш небезпечні бліда поганка, панцирний мухомор, а також деякі види печериць, сироїжок викликають смертельні отруєння. Вони особливо небезпечні тим, що перші ознаки отруєнь проявляються лише за кілька годин і навіть днів після вживання, коли допомогу надавати вже пізно. Тому можна збирати тільки ті види, які вам добре відомі як їстівні. Не можна збирати старі гриби, навіть якщо відомо, що вони їстівні. З часом в них накопичуються отруйні речовини. У місцевостях з підвищеним рівнем радіації вони накопичують в собі ще й радіоактивні елементи (радіонукліди). Поблизу автомобільних трас всі види грибів накопичують шкідливі сполуки свинцю та інших важких металів, яких багато в автомобільних газах. Всі гриби перед кулінарною обробкою слід спочатку проварити, а відвар злити.

Часто люди отруюються, вживаючи в їжу харчові продукти, вкриті цвіллю. Багато видів цвілевих грибів містять отрути та речовини, що сприяють утворенню злоякісних пухлин. При отруєнні грибами слід негайно звернутися до лікаря.

Значних збитків приносять гриби-руйнівники деревини (трутовики та цвілеві гриби). Вони пошкоджують дерев’яні частини будівель, меблів, деревину на складах. Відомі випадки, коли ці гриби руйнували цілі міста. Певні види цвілевих грибів руйнують шпали, дерев’яні опори мостів, книги в сховищах, музейні експонати.

Гриби як джерело хвороб рослин, тварин та людей

Деякі види грибів (фітофтора, трутовики) здатні повністю знищувати уражені рослини. В Україні серед захворювань рослин широко поширені такі види: головешка злакових культур (замість зернівок у колосках виникають порожнини, заповнені чорними дрібними спорами), парша яблуні та груші (плоди та листя вкриваються чорними плямами) та безліч інших. Споживання виробів із зерна, ураженого ріжками, викликає важке, часто смертельне захворювання крові людини. При цьому спостерігаються також порушення діяльності нервової системи: судоми, галюцинації. Різноманітні цвілеві та дріжджові гриби викликають важкі захворювання шкіри (парша, стригучий лишай) у людей і тварин.

Інші статті з біології:

Значення та роль рослин у житті людей

Реферат, доповідь на тему «Значення одноклітинних в екосистемі»

Проект, реферат, повідомлення, доповідь про рослину

Ответить

Ваш e-mail не будет опубликован.

Вы можете использовать HTML- теги и атрибуты:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>