Реферат, доповідь на тему «Значення одноклітинних в екосистемі»

Одноклітинні організми (найпростіші) поширені по всій земній кулі. Вони — мікроскопічно малі організми, але їх надзвичайно багато, тому сумарна маса одноклітинних на Землі досить велика. До того ж, у сприятливих умовах вони дуже швидко збільшують свою чисельність.

Одноклітинні організми, що вільно живуть у природі, виконують різноманітні ролі. Незважаючи на свої маленькі розміри, вони становлять значну частку загальної біомаси нашої планети і роблять помітний вплив на навколишнє середовище. Одноклітинні організми, що живуть в морях, океанах, прісних водоймах, ґрунті і паразитують в інших організмах, мають велике значення в круговороті речовин і потоках енергії. Вони відігравають у житті людини як позитивну, так і негативну роль.

Є одноклітинні, що здійснюють фотосинтез — автотрофи (зелені водорості), є рослиноїдні — фітотрофи (харчуються водоростями), є хижаки і паразити — гетеротрофи (харчуються іншими одноклітинними або дрібними багатоклітинними), є і сапротрофи (харчуються мертвим рослинним або тваринним матеріалом).

У одноклітинних відносно швидко протікають метаболічні процеси. Тому вони вносять великий внесок в кругообіг речовин в біогеоценозі, особливо в круговорот вуглецю. Крім того, одноклітинні найпростіші тварини, захоплюючи і переварюючи бактерії, прискорюють процес оновлення складу бактеріального населення. Рослиноїдні та хижі організми теж виконують свою функцію в екосистемі. Вони безпосередньо беруть участь у розщепленні рослинного та тваринного матеріалу.

Позитивна роль одноклітинних організмів

Численні види корненожек, жгутіконосцев, інфузорій є основними компонентами морського і прісноводного планктону. У водоймах вони входять до складу корму найрізноманітніших водних мешканців — від дрібних (мікроскопічні рачки і мальки риб) до величезних (гігантська і китова акули і кити-полосатики). Найменші одноклітинні організми служать їжею кишечнополостним, деяким черв’якам, дрібним рачкам, малькам риб. Цими дрібними багатоклітинними, в свою чергу, харчуються інші, більш великі організми. Наприклад, найбільша з тварин, що живе на Землі — блакитний кит, як і всі інші вусаті кити, харчується дуже дрібними ракоподібними, що населяють океани. А ці рачки харчуються одноклітинними організмами. В кінцевому рахунку існування китів залежить від одноклітинних тварин і рослин.

Таким чином, найпростіші є джерелом живлення для інших тварин. Більш того, для багатьох невеликих тварин і їх личинкових стадій одноклітинні часто є єдиним видом їжі. Наприклад, інфузорій розводять для годування малюків цінних порід риб. Останнім часом найпростіші широко використовуються в біотехнології. Ось чому такою важливою є їх роль у екосистемах.

Деякі інфузорії, так само як і бактерії, мешкають в складному шлунку корів, допомагаючи їм перетравлювати целюлозу, що міститься в рослинах. Як це відбувається? Рослиноїдні тварини самі не в змозі перетравлювати целюлозу (клітковину) — основу рослинних тканин. За них це роблять найпростіші, заселяючи стравохід з перших днів життя. Кишечник терміта, сліпа кишка зайця і шлунок корови обладнані спеціальними складами для розміщення цих співмешканців. Господар засвоює лише результат їх травлення, а заодно і самих найпростіших.

Значення одноклітинних

Найпростіших одноклітинних організмів використовують також як індикатор для визначення ступеня забруднення прісних водойм, оскільки конкретні їх види мешкають у воді при певній концентрації органічних речовин. Як відомо, боротьба з забрудненням водойм — найважливіша державна задача. Кожному виду найпростіших тварин необхідні для існування певні умови. Одні найпростіші живуть тільки в чистій воді, що містить багато розчиненого повітря і не забрудненої відходами фабрик і заводів; інші пристосовані до життя у водоймах середньої забрудненості. Нарешті, є і такі найпростіші, які можуть жити в дуже забруднених, стічних водах. Таким чином, перебування у водоймі певного виду найпростіших дає можливість судити про ступінь її забрудненості.

Одноклітинні мікроорганізми протягом всієї історії життя на нашій планеті беруть участь в геологічному складанні земної кори. Одноклітинні водорості входять до складу лишайників, які сприяли утворенню ґрунту з гірських порід і відіграли велику роль у заселенні суходолу. Залишки раковини амеб сформували величезні крейдяні поклади. Якщо розглянути під мікроскопом подрібнений шматочок звичайної писальної крейди, можна бачити, що вона складається переважно з дрібних раковинок якихось тварин. Морські найпростіші (корненожки і радіолярії) відіграють дуже важливу роль в утворенні морських осадових гірських порід. Протягом багатьох десятків мільйонів років їх мікроскопічно дрібні мінеральні скелети осідали на дно і утворювали потужні відкладення. У стародавні геологічні епохи при горотворні процесі морське дно ставало сушею. Вапняки, крейда і деякі інші гірські породи значною мірою складаються із залишків скелетів морських найпростіших. Вапняки з давніх пір мають величезне практичне значення як будівельний матеріал.

Вивчення одноклітинних організмів

Вивчення викопних решток найпростіших відіграє велику роль у визначенні віку різних шарів земної кори і знаходженні нафтоносних шарів.

Найпростіші, що живуть у ґрунті і прісних водоймах, переробляють відмерлі залишки. Роль цих мікроорганізмів у розкладанні органічних речовин в природі величезна, і як редуценти вони є активними учасниками біологічного кругообігу речовин в біосфері (редуценти (сапротрофи, сапрофіти) — організми, що отримують необхідні для життєдіяльності речовини, руйнуючи залишки мертвих рослин і тварин чи відмерлі частини рослин і тварин, абсорбуючи розчинні органічні сполуки).

Негативна роль одноклітинних тварин

Деякі найпростіші викликають у людини і тварин важкі захворювання.

Небезпечні одноклітинні організми

Амеба дизентерійна, потрапивши в організм людини, впроваджується в оболонку товстого кишечника і, розмножуючись, викликає запальний процес і кривавий пронос. Потрапляючи в кров, дизентерійна амеба пожирає червоні кров’яні тільця — еритроцити. У дітей в печінці і тонкій кишці паразитують лямблії, викликаючи гостре запалення жовчного міхура і кишкові розлади, втрату апетиту і ваги. Утворюючи цисти, лямблії виводяться з організму людини і слугують джерелом зараження. Балантидії є паразитами щурів і свиней, а також людини. Вражаючи тканини кишки, вони харчуються клітинами крові. Також харчуються залишками неперетравленої їжі в тонкій кишці.

Малярійний плазмодій викликає малярію у людини. Переноситься паразит тільки через малярійних комарів. Комар переносить інфекцію від хворої до здорової людини. Кокцидії поселяються в клітинах стінок кишки або шлунка кроликів, курей та інших тварин. Хворі тварини відмовляються від корму й незабаром гинуть. Зараження відбувається через їжу, забруднену випорожненнями хворих тварин. Відомі випадки кокцидиоза і у людей. До важких протозойних захворювань людини відносяться сонна хвороба, збудниками якої є жгутіконосци — трипаносоми, і різні форми лейшманіозів, викликані іншими жгутиковими — лейшманіями.

Паразитичні одноклітинні, які становлять приблизно п’яту частину всіх сучасних видів, в природі є важливим чинником природного відбору, що регулює чисельність організмів-господарів.

Швидкість розмноження найпростіших воістину гігантська. Вона дозволяє швидко освоювати ресурси відповідної їжі, де б вони не з’являлися. Таким чином природа зрівноважила шанси крупних і дрібних організмів впливати на екосистеми.

ВИСНОВОК

Отже, найпростіші мають величезне значення в природі і в житті людини. Одні з них не тільки корисні, але і необхідні; інші, навпаки, небезпечні.

  • Одноклітинні є важливою ланкою водних екосистем.
  • Без найпростіших не можуть існувати рослиноїдні тварини.
  • Одноклітинні організми є будівельниками гірських порід.
  • Найпростіші слугують індикатором для визначення ступеня забруднення прісних водойм.
  • Протягом всієї історії життя на нашій планеті одноклітинні мікроорганізми беруть участь в геологічному складанні земної кори.
  • Найпростіші беруть участь у розкладанні органічних речовин — переробляють відмерлі залишки.
  • Паразитичні одноклітинні є важливим чинником природного відбору, оскільки регулюють чисельність організмів-господарів.

Інші завдання з біології:

Проект, реферат, доповідь, повідомлення про рослину

Повідомлення на тему «Рослини-хижаки»

Розповідь про дерево ялину

1 Комментарий “Реферат, доповідь на тему «Значення одноклітинних в екосистемі»

Ответить

Ваш e-mail не будет опубликован.

Вы можете использовать HTML- теги и атрибуты:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>