Значення та роль рослин у житті людей

Рослини — основа життя на Землі

Значення та роль рослин в житті людей

Важко переоцінити значення, яке грають рослини в житті людей. Саме рослини, в основному, задовольняють наші головні потреби — в їжі, одязі, ліках та житлі. Така залежність від навколишньої природи існує з часу виникнення людини. Вона зумовлена тим, що рослини утворюють органічну речовину. Це можливо внаслідок того, що в рослинах є пігмент хлорофіл, здатний «засвоювати» енергію сонячного світла.

Життя на Землі стало б неможливим, якби не було безперервного фотосинтезу. Цей процес відбувається в зелених рослинах. Фотосинтез — це синтез органічних сполук з вуглекислого газу та води, що відбувається в хлоропластах рослин  на світлі. Внаслідок цього в атмосферу виділяється кисень, а поглинається вуглекислий газ. Як кажуть вчені, завдяки цій властивості зелені рослини відіграють роль космічного фактора на Землі. Достатньо навести такі цифри: за рік 0,3 га лісу дає в середньому річну потребу в кисні однієї людини (близько 400 кг). 1 га лісу за рік поглинає до 20 тонн вуглекислого газу.

Рослини очищують повітря навіть від радіоактивних речовин. Особливо це стосується трав’янистої рослинності, що впирає в себе усі радіоактивні опади.

Оскільки частина кисню, що виділяють рослини, перетворюється на озон, можна зробити висновок, що вони допомагають захистити Землю від ультрафіолетового опромінення.

Отже, рослини вкрай необхідні нашій планеті. Без перебільшення, вони є основою життя на Землі.

Позитивна та негативна роль рослин

Як відомо, не всі рослини мають зелене забарвлення. Гриби, бактерії та деякі з вищих рослин позбавлені хлорофілу та не здатні самі виробляти для себе органічну їжу з неорганічних речовин. Подібні незелені рослини (сапрофіти) поселяються на мертвій органічній речовині, що залишається після загибелі рослин і тварин. Вони використовують її для свого харчування. Руйнують, мінералізують і таким чином приводять у стан, що доступний для використання зеленими рослинами. Саме в цьому полягає позитивна роль незелених, тобто безхлорофільних рослин.

Є також і такі рослини, що приносять величезну шкоду. Наприклад численні сміттєві трави (пирій, осот та інші), які заглушають культурні рослини на полях. Або багато незелених (безхлорофільних) рослин, у тому числі паразитні гриби (іржа, головешка, ріжки та інші), що вражають культурні рослини. Найдрібніші незелені рослини — бактерії, проникаючи в організм людей і тварин, викликають різні інфекційні хвороби. З усіма рослинами, що завдають шкоди сільському господарству, людина веде систематичну боротьбу.

Корисні властивості рослин вивчені ще недостатньо. Вони широко застосовуються як в офіційній, так і в народній медицині, в хімічній промисловості. Але є великий потенціал для збільшення їхнього корисного використання. Станом на сьогодення, з 300 тисяч видів вищих рослин у практичних цілях використовується приблизно 2 500 видів.

Застосування рослин у людській життєдіяльності

Рослини грають ключову роль у харчовій промисловості. З харчових рослин найбільш важливе значення мають хлібні злаки. Овочеві та плодово-ягідні рослини теж складають основу раціону харчування людини. Вони є джерелом не тільки білків, жирів і вуглеводів, але й вітамінів. Не можна не відзначити олійні рослини, які йдуть на отримання рослинної олії для харчових, лікарських і технічних цілей.

Рослини утворюють угруповання, які є середовищем існування тварин та інших організмів. Таким чином, забезпечуючи їжею тварин, рослини відіграють основоположну роль у розвитку тваринництва. Завдяки цьому люди отримують м’ясні та молочні продукти, що є джерелом незамінних амінокислот, які необхідні для нашої життєдіяльності.

Широко використовуються в різних галузях господарської діяльності людини прядильні, дубильні, фарбувальні, ефіроолійні, каучукові, лікарські та інші рослини.

Значення деревних рослин

Величезне значення мають деревні рослини. Деревина — це не тільки паливо та будівельні матеріали, що застосовуються в промисловості, транспорті та сільському господарстві. Це також і папір, картон, целюлоза, штучний шовк, скипидар, спирти, ацетон, ефірні олії та багато іншого. До 20 тисяч найрізноманітніших виробів з дерева використовуються людиною в побуті та на виробництві. Попри те, що деревину замінюють іншими матеріалами, потреба в ній постійно збільшується.

Продуктами рослинного походження є кам’яне й буре вугілля, горючі сланці, торф — все це складає основу енергетичної промисловості.

Рослини сприяють формуванню ґрунтового покриву, впливають на хімічний склад ґрунту та його родючість. Рослинний покрив має ґрунтозахисне, водоохоронне, повітроочисне, кліматорегулююче, санітарно-гігієнічне та культурно-естетичне значення.

Рослинний покрив змінює добовий і річний хід температури, утримує вологу у ґрунті, впливає на поверхневий і внутрішньоґрунтовий стоки, на випаровування вологи, опади, впливає на водний баланс суші в цілому. Рослинність регулює інтенсивність сніготанення, сприяє всмоктуванню талих вод, поліпшує водний режим, а також режим мінерального живлення ґрунтів.

Отже, рослини забезпечують первинні потреби людини та використовуються майже у всіх галузях промисловості. Не можна уявити життя людей без використання природного рослинного покриву. Він грає найважливішу роль у створенні харчової та енергетичної бази для всього живого світу.

Інші статті:

Проект, реферат, повідомлення, доповідь про рослину

Повідомлення на тему «Рослини-хижаки»

Розповідь про дерево ялину

Реферат, доповідь на тему «Значення одноклітинних в екосистемі»

11 Комментариев “Значення та роль рослин у житті людей

Ответить

Ваш e-mail не будет опубликован.

Вы можете использовать HTML- теги и атрибуты:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>