Скільки кольорів у веселки та яка їхня послідовність?

загрузка...

Кольори веселкиЧасто, коли сонце, яке схилилося над горизонтом, освітлює дощ, що минає — в небі з’являється веселка (іноді її називають райдуга). Це дуже красиве природне явище. Скільки кольорів у веселці та які вони?

Природа явища

Цей величезний семибарвний серп в небі здається незвичайним дивом. Правда, люди вже зуміли знайти йому природне пояснення. Білий колір сонця складається з променів різних кольорів, а точніше, зі світлових хвиль різної довжини. Довші хвилі мають червоний колір, більш короткі — фіолетовий. Сонячні промені, проникаючи з повітря в краплі дощу, переломлюються, розпадаються на їхні складові світлові хвилі та виходять вже у вигляді спектра, багатобарвної смуги.

Вслід за вченим Ісааком Ньютоном, який досліджував здатність білого сонячного світла переломлюватися й утворювати спектр, в складі веселки заведено виділяти 7 основних кольорів: червоний, оранжевий, жовтий, зелений, блакитний, синій і фіолетовий.

Магічне число 7

Спочатку Ньютон побачив в спектрі лише 5 кольорів: червоний, жовтий, зелений, блакитний і фіолетовий. Однак згодом, піддавшись моді на магічні цифри, вирішив збільшити цю кількість, додавши 2 відсутніх кольори. Дійсно, цифра 7 — число священне, шановане багатьма народами. Воно пов’язане з фундаментальною математикою, мікросвітом і позначає повноту та цілісність. Існує 7 категорій абсолютної оцінки. У музиці — 7 основних тонів музичної шкали (нот в гамі), в тижня — 7 днів, в періодичній системі хімічних елементів (таблиці Менделєєва) 7 періодів. Цьому числу присвячена маса прислів’їв, приказок і висловів: «7 разів примір, 1 раз відріж», «7 бід — 1 відповідь», «семеро одного не чекають» і ін.

Між іншим, не всі народи вважають веселку 7-кольоровою. Наприклад, у деяких африканських народів вона 2-кольорова: світло-темна. У якутів — 3-кольорова: синьо-жовто-червона, що зображено на гербі міста Ленська. Люди цієї народності взагалі постійно плутають кольори, позначаючи блакитний, синій, фіолетовий і зелений одним словом: «кюох». На думку китайців, у веселці 5 кольорів, а японців — 6 (без зеленого). У Країні Вранішнього сонця зелений колір (вони називають його «мідорі») є не основним кольором, а лише похідним, тобто відтінком від синього. Все, що ми називаємо зеленим (салат, яблука, сигнал світлофора), японці називають синім, а про недосвідченого новачка кажуть «він пахне синім». А в Древній Греції, навпаки, не розрізняли синій колір.

Кольори веселкиПорядок розташування кольорів у веселці

У російській мові порядок розташування кольорів у веселці можна легко запам’ятати за першими літерами відомої фрази: «Каждый охотник желает знать, где сидит фазан».

В українській мові подібної поширеної мнемонічної фрази немає. Ви можете запам’ятати одне з нижченаведених словосполучень або вигадати своє.

Чому Пінгвіни Живуть Зимою Без Своїх Фантазій
Чапля Осінь Жде Завзято, Буде Сани Фарбувати
Чарівна Пташка Життя Звеселяє, Бо Співає Файно

Більшість людей реально розрізняють в веселці 3-5 кольорів, хоча, як показують дані опитувань, можуть з першої спроби відразу назвати 11 кольорів. У мовах народів світу в середньому є 100-150 назв кольорів та їх відтінків.

В реальності кольори веселки безупинні й плавно переходять з одного в інший, змінюючи тисячі відтінків, а значить, їх набагато більше, ніж сім.

Переконатися в цьому можна, спостерігаючи за райдужним ефектом на CD-диску. Це найпростіший спосіб отримати веселку без води в домашніх умовах.Як відомо, в природі кольорів взагалі не існує, вони є лише плодом нашої уяви. Тому реальна кількість кольорів веселки можна виразити парадоксом: «Ніскільки або нескінченність». Спектр безперервний, в ньому є незліченна кількість відтінків; питання лише в тому, скільки з них ми можемо розрізнити й кодувати (назвати).

Казка про кольори веселки

Болгарский письменник М. Стоян присвятив кольорам веселки казкову розповідь, яку він назвав «Розмова олівців». Ось вона.

Часто під час дощу ти стоїш біля вікна, дивишся, слухаєш, і тобі здається, що у всіх речей є голос, що всі вони розмовляють. І твої олівці, правда?

Чуєш, каже червоний: «Я — мак». Слідом за ним подає голос помаранчевий: «Я — апельсин». Жовтий теж не мовчить: «Я — сонце». І зелений шелестить: «Я — ліс». Блакитний тихо наспівує: «Я — небо, небо, небо». Синій дзвенить: «Я — дзвіночок». А фіолетовий шепоче: «Я — фіалка».

Дощ закінчується. Над землею згинається семибарвна веселка.«Дивіться! – вигукує червоний олівець. — Веселка — це я ». — «І я!» – додає помаранчевий. «І я!» – посміхається жовтий. «І я!» – сміється зелений. «І я!» – тішиться блакитний. «І я!» – радіє синій. «І я!» – вимовляє фіолетовий.

І всі раді: у веселці над горизонтом — і мак, і апельсин, і сонце, й ліс, і небо, й дзвіночок, і фіалка. У ній — все!

Читайте також:

Чому в горах не тане сніг?

Скільки часу можна проводити за комп’ютером дітям?

Чому чай в пакетиках смертельно небезпечний?

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован.

Вы можете использовать HTML- теги и атрибуты:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>