Твір на тему «Культура мовлення»

загрузка...

Що таке культура мовлення?

Культура мовлення

Щоб дати відповідь на питання «Що таке культура мовлення?», потрібно спочатку розбити дане словосполучення. Коли ми зрозуміємо, що значить кожне окреме слово, то зможемо проаналізувати і їхнє поєднання. Так завжди треба робити у подібних випадках.

Поняття «культура»

Що ж, почнемо зі слова «культура». Що воно означає? По-перше, варто відзначити, що дане слово має безліч значень і понять. Воно має корінь «культ» — це шанування, поклоніння. Культура — це виховання, розвиток. Тобто культура — те, що заведено вважати нормами. У цьому сенсі норма є синонімом правила поведінки. Наприклад, норми моралі. Також цей термін показує, що робити можна, а що — ні. Що пристойно, а що є неналежним. Культурна людина — це людина, яка дотримується всіх цих правил. Вона поводиться належно, а тому, відповідно, є культурною.

У стародавні століття була так звана культура душі. Культура пов’язана з тими цінностями, що є важливими для самої особистості. Культура споконвіку належить до системи цінностей будь-якого народу. Вона може бути властивою як певній особистості, так і народу в цілому. Цінності в кожній культурі свої. Релігію теж можна віднести до культури. Можна зробити висновок, що слово «культура» має безліч значень, воно неординарно й багатозначно для нас. І для кожної людини значення цього слова так чи інакше відрізняється.

Значення слова «мовлення»

Тепер подивимося й розберемо, що таке мовлення. По-перше, мовлення — це наша мова. Це наше спілкування. За допомогою мовлення ми спілкуємося, доводимо свою точку зору, висловлюємо своє невдоволення, передаємо інші емоції, враження та загальний настрій від того, що відбувається. Мовлення буває різним: агресивним, спокійним, культурним, некультурним. Всі люди різні. І всі по-різному володіють своєю мовою. Дехто й два слова зв’язати не може, а хтось може без угаву розмовляти на різні теми та здатний грамотно підтримати будь-яку розмову. У таких людей багатий лексикон, тобто словниковий запас. Щоб мати великий лексикон, потрібно, звичайно ж, читати книги та щодня розвиватися у цьому напрямку.

Отже, підсумуємо вищесказане. Що ж таке «культура мовлення»? Культура мовлення — це наша власна розмова. Наші слова й наша манера мови. Всі розмовляють по-різному, чи не так? У кожного різні манери поведінки, різний голос, різний словниковий запас. Тож, якщо людина розмовляє грамотно, то можна відразу ж зрозуміти, культурна вона чи ні. Володіє вона культурою мови або ж не володіє.

Навіщо потрібна культура мовлення?

Проблема культури мовлення

Видатний англомовний письменник, один із найкращих драматургів світу Вільям Шекспір ​​із властивою йому мудрістю радить нам: «Стежте за своїм мовленням, від нього залежить ваше майбутнє». Я повністю згодна з думкою англійського поета та вважаю, що висока мовна культура сприяє досягненню поставлених людиною комунікативних завдань, що передбачає високий рівень розвитку її загальної культури.

Дійсно, знаючи закони спілкування в цілому, а також закони, норми, правила використання засобів мови зокрема, людина здатна багато чого домогтися. Вона почувається значнішою, що надає їй упевненості у своїх силах, допомагає впливати на думки й почуття інших людей. Приємний співрозмовник користується увагою та пошаною оточення, йому вірять, за ним ідуть, він легко налагоджує контакт із різними людьми.

Отже, переоцінити значення правильності мовлення неможливо. Тоді чому проблема культури мовлення гостро стоїть за всіх часів? Особливо актуальна вона у наш час, оскільки недбалість сучасного суспільства стосовно мови, мовлення викликає серйозне непокоєння. Молодь, люди середнього віку не дотримуються норм культури мовлення, тому що не бачать у цьому необхідності, адже їх «і так розуміють». Ми, звичайно, знаємо, що найчастіше за показною бравадою, грубістю ховається звичайний людський страх, страх бути не зрозумілим і не прийнятим суспільством. Таким людям невтямки, що подібною поведінкою нічого не домогтися, що так вони тільки відштовхують від себе інших.

Отже, обов’язок кожної культурної людини — роз’яснювати даним представникам громадськості неприпустимість такого стилю спілкування, на прикладі показувати, як з допомогою мовної етики досягти бажаного. Виховувати в інших любов до рідної мови, прагнення до самовдосконалення, насамперед щодо своєї мови.

Культура мовлення — необхідна умова успішного спілкування

Я вважаю, що мова є найважливішою частиною нашого загального ходу життя. По тому, як людина говорить, ми можемо визначити як рівень її освіченості, культури, мислення, так і ступінь її психологічного самовладання.

І дорослим, і дітям необхідно щодня, щохвилини свого живого мовлення приділяти увагу мистецтву ведення бесіди, відчувати причетність до культури рідної мови та свого народу. Доведено, що по-справжньому сильна, витримана людина ніколи не лаятиметься, не вживатиме жаргонізми, не підвищуватиме голос, бо вона знає: її слово й без цього вагоме.

З усього вищенаведеного можна дійти невтішного висновку: культура мовлення — необхідна умова успішного спілкування. Володіння нормами літературної мови відкриває в людини широкі перспективи, характеризує її як освічену, розвинену, духовно багату особистість. Однак гарна мова не може з’явитися сама собою. Вона є результатом завзятої праці, здобуття знань, умінь та навичок.

Отже, необхідно бути вимогливим не лише до мовлення інших, а насамперед до свого власного. А починати вчитися правильності мовлення треба, звичайно ж, зі шкільної лави.

Інші твори:

Короткі поради тим, хто припускається помилок у спілкуванні

Короткий твір, есе, речення про українську мову

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован.

Вы можете использовать HTML- теги и атрибуты:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>