Аналіз твору «Мишка» Б. Лепкого: тема, ідея

Казка «Мишка»: аналіз

Аналіз твору «Мишка»

Нещодавно я прочитав казку «Мишка», автором якої є Богдан Лепкий. На мою думку, це найкращий, найцікавіший твір з української літератури, який ми вивчали у 7 класі. Він досить короткий, але змістовний та має повчальний характер. 

Аналіз твору передбачає його розчленування на компоненти й елементи з метою дослідження їхніх особливостей — осягнення, характеристики своєрідності цього твору.

Отже, визначимо найголовніші компоненти аналізу художнього твору, якими є тема та ідея.

Тема твору

Темою твору «Мишка» є спостереження сірої мишки за життям людей під час війни. У більш широкому сенсі — зображення контрастного життя багатіїв і бідняків у скрутні часи першої світової війни.

В місті тисячі жінок і дітей слізьми вмиваються, з голоду пухнуть. У той же час заможний господар хати, в якій живе мишка, коптить сало й м’ясо та продає таким самим, як він. Грошей у нього дуже багато. Тепер він за місяць заробляє більше, ніж раніше за рік. Ящик, у якому колись були гранати, уже майже заповнений грішми.

Ідея твору

Як відомо, тема художнього твору перевтілюється в ідею його вирішення. Це основна думка, висвітленню якої автор підпорядковує всі змальовані ним картини й образи.

Ідеєю казки «Мишка» є засудження кривди, жадібності, війни, жорстокості, соціальної нерівності та, навпаки, звеличення правди, щирості, чесності, правосуддя і справедливості.

Очима мишки Богдан Лепкий показав, як гроші гублять людей. Вони роблять їх жорстокими, брехливими, жадібними до подальшого збагачення. У господині хати, в якій живе мишка, грошей повний ящик. Але вона байдуже ставиться до жінки-жебрачки з міста. Вона не проявляє співчуття та не дає їй хоча б трохи молока для хворої дитини.

Головна думка казки

Чому автор обрав для свого твору форму казки? Напевно, тому, що в казці завжди зрозуміло, де добро, а де зло. Автор вчить справжніх життєвих цінностей та доводить, що немає нічого ціннішого за людське життя. «Хіба ж папір важливіший від життя», – такими словами передана думка мишки, яка є головною думкою казки.

Форму твору у вигляді казки обрано ще й тому, що в казці завжди добро перемагає зло. Господарі хати, в якій жила мишка, поплатилися за свою скупість, ненажерливість та безсердечність. І покарала їх чуйна та здатна до співпереживання мишка. Вона перегризла ящик з грошима господарів, а потім потрощила усі їхні паперові гроші.

Чого вчить нас твір «Мишка»?

Казка «Мишка» вчить нас — малих і великих — життєвої мудрості та розкриває велику істину: на чужому горі не можна збудувати свого щастя. Більш того, наявність великих грошей сама по собі не приносить щастя. Особливо, якщо вони зароблені на війні, тобто на горі й стражданні голодних і хворих людей.

Треба допомагати бідним, ділитися своїм достатком з нужденними. Тільки за умови життя по справедливості любов до праці буде винагороджена добробутом і щастям.

Подібні завдання:

Твір «Чого вчать нас народні казки?»

Твір «Мій улюблений казковий герой»

Проблематика й ідея твору «Скарб», характеристика Павлуся

Ответить

Ваш e-mail не будет опубликован.

Вы можете использовать HTML- теги и атрибуты:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>