Твір та його переказ про природу «Нам жити на цій планеті»

загрузка...

Новою програмою 6 класу шкіл з українською мовою навчання передбачено написання письмового докладого переказу тексту-роздуму про природу. Нижче подано оригінальний текст з підручника, а після нього (дивіться далі) — переказ. 

Текст «Нам жити на цій планеті»

Людина і природа тісно пов’язані між собою і впливають одне на одного. Життя без річок і океанів, грунтів і лісів, повітря і сонця неможливе. Проте, на жаль, людство ще не навчилося дякувати природі за своє існування.

З кожним роком на Землі стає менше територій, де є чисте повітря, прозорі водойми, неполохані звірі. Унаслідок неконтрольованого знищення природних ландшафтів зникає багато видів рослин і тварин. Жива природа швидко втрачає своє розмаїття.

Підприємства енергетики, сільське господарство, автотранспорт, випробування різних видів зброї постійно забруднюють довкілля сотнями небезпечних речовин. Наприклад, за підрахунками вчених, в океан щорічно потрапляє близько 1,5 млн тонн нафти. Нині нафтою і нафтопродуктами забруднено понад 20 % поверхні Світового океану. Це дуже небезпечно, адже мертвий океан це мертва планета.

У результаті надмірного використання деревини й вирубування лісів постійно скорочуються площі лісового фонду. Так, якщо 150-200 років тому ліси займали майже 50 % площі суходолу, то нині менш як 30 %.

Через неправильне господарювання дуже швидко втрачають свою родючість ґрунти.

Упродовж тривалого часу Земля сама була здатна очищатися від різних видів забруднення. Але нині природні комплекси материків і океанів уже не встигають переробляти величезну кількість відходів і небезпечних речовин. Тому люди мають нарешті усвідомити, що збереження життя на планеті залежить від того, як вони дбають про довкілля.

Письмовий докладний переказ тексту-роздуму про природу

Простий план

1. Людство та природа.
2. Знищення живої природи людиною.
3. Забруднення довкілля.
4. Вирубування лісів.
5. Охорона довкілля — запорука збереження життя на планеті.

Розгорнутий план

І. Людина і природа.

 1. Тісний взаємозв’язок людини і природи.
 2. Неможливість життя без природи.
 3. Невдячне людство.

ІІ. Знищення природи людиною.

 1. Зменшення неторканих територій.
 2. Зникнення багатьох видів рослин і тварин.

ІІІ. Забруднення природи підприємствами.

 1. Викиди у довкілля небезпечних речовин.
 2. Потрапляння нафти в океан.
 3. Мертвий океан — мертва планета.
 4. Скорочення площі лісового фонду.

ІV. Необхідність дбати про довкілля.

 1. Наслідки неправильного господарювання.
 2. Здатність Землі очищатися.
 3. Природні комплекси у небезпеці.
 4. Важливість збереження життя на планеті.

Твір-переказ

Людина — частина природи, тому вони тісно взаємопов’язані й впливають одна на одну. Неможливо уявити собі існування людства без сонця, повітря, води, лісів і ґрунтів. Але, на жаль, ми поводимося невдячно по відношенню до природи.

Щороку стає все менше неторканих територій, де є чисті вода і повітря, різноманітна жива природа. Внаслідок грубого втручання людини багато видів рослин і тварин зникають. Природні ландшафти бідніють.

Дуже небезпечні викиди у довкілля великих підприємств промисловості, транспорту, сільського господарства. Щороку близько півтора мільйона тонн нафти потрапляє в океан та забруднює його поверхню. Це може призвести до катастрофічних наслідків, адже мертвий океан — це мертва планета.

Через широке використання у промисловості деревини відбувається надмірне вирубання лісів. Як наслідок, постійно скорочуються їх площі. Нині площа лісового фонду становить навіть менше третини площі суходолу.

Внаслідок неправильного господарювання швидко знижується родючість земель.

Якщо раніше Земля ще могла очищатися від забруднення внаслідок людської діяльності, то тепер ця її здатність вичерпана. Природні комплекси вже не можуть переробити незчисленну кількість відходів і отруйних речовин. Ось чому материки і океани перебувають у небезпеці.

Ми повинні, нарешті, зрозуміти, що саме ми, люди, відповідальні за збереження життя на планеті. Отже, ми мусимо дбати про довкілля й жити в гармонії з природою.

Інші твори:

Твір-роздум на тему «Бережіть природу»

Твір «Художній етюд про природу»

Твір на тему «Охорона природи»