Переказ тексту «Ліхтарник»

Навчальною програмою 6 класу шкіл з українською мовою навчання передбачено написання письмового докладного переказу тексту художнього стилю з творчим завданням. Нижче подано оригінальний текст В. Сухомлинського, а після нього (дивіться далі) — переказ з планом.

Твір

ЛіхтарникСеред зелених луків і дрімучих лісів текла річка. Повновода, глибока, але тиха й ласкава. Багато віків несла вона свої чисті води.

Рікою плавали човни й навіть маленькі кораблики.

Жив на березі ріки ліхтарник.

Увечері сідав він у човен, плив на середину ріки, засвічував ліхтар.

До світанку блимав посеред ріки вогник, показував дорогу мандрівникам. Лагідно хлюпались об берег хвилі — тішилась ріка: люблять її люди, й вона людям потрібна.

Та ось людям знадобилося багато дощок на столи й стільці. Вирубали вони ліси по берегах ріки. Здалося також людям, що зелені луки — це непотрібні розкоші. Зорали луки, посіяли кукурудзу.

Виснажилися студені джерела, задихнулася від спраги ріка й померла. Кілька років на тому місці, де плавали човни й кораблики, весною дзюрчав струмок, а згодом і він засох. Перетворилося русло ріки на город. Про річку нагадував тільки стовп, до якого ліхтарник за звичкою щовесни прикріплював ліхтар.

Як тільки на землю сідали сутінки, старий ліхтарник ішов на капустяне поле й засвічував на стовпі ліхтар.

Маленький Сергійко і питає:

— Дідусю, навіщо ви засвічуєте ліхтар? Ріки ж давно немає.

— Щоб люди краще бачили свою дурість.

***

Далі пропонуємо вам приклад переказу з планом, який відповідає вищевказаному завданню (твір про ліхтарника).

План

  1. Лагідна річка.
  2. Ліхтар посеред ріки.
  3. Вирубування лісів по берегах.
  4. Знищення річки.
  5. Дурість людей.

Переказ

Серед дрімучих лісів текла тиха й лагідна річка. Вона була досить глибока, нею плавали не тільки човни, а й невеликі кораблики. Вода в цій річці була дуже чиста, навіть прозора. Її береги, завдяки лісам і зеленим лукам, виглядали дуже мальовничо.

Поруч з річкою жив чоловік — ліхтарник. Кожного вечора він плив на середину річки та засвічував ліхтар. У темний час доби його світло вказувало шлях, що було дуже зручно мандрівникам. Та й річка раділа, відчуваючи себе потрібною.

Але через деякий час люди стала масово вирубувати ліси по берегах річки. Згодом і зорали луки, посіявши замість них поля з кукурудзою.

Варварське знищення природного ландшафту поступово призвело до непоправного — загибелі річки. Навіть струмочок, що утворився на її місці, і той засох. Залишився лише спорожнілий город, на якому самотньо височів стовп. Як і в минулі часи, старий ліхтарник щовесни прикріплював на нього ліхтар.

 Спостерігаючи за щовечірнім засвічуванням ліхтаря, маленький Сергійко спитав дідуся:

— Навіщо ви засвічуєте ліхтар, якщо річки нема, тож вказувати шлях нікому?

— Щоб всі краще бачили свою дурість, – відповів хлопчикові ліхтарник.

***

Подібні завдання:

Переказ на тему «Полянський князь Кий — засновник Києва»

Текст «Срібне озеро» та його переказ, 5 клас

Ответить

Ваш e-mail не будет опубликован.

Вы можете использовать HTML- теги и атрибуты:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>