За що Плутон вигнали з родини великих планет?

загрузка...

Як відомо, Плутон тривалий час вважався дев’ятою планетою нашої Сонячної системи. Він має кілька супутників, серед яких Харон (досліджений в 1978 році), Гідра й Нікс (виявлені у 2005 році), Кербер (2011) і Стікс (2012). Але в 2006 році його виключили з цього переліку. За що Плутон вигнали з родини великих планет?

Плутон

Спочатку зробимо невеликий екскурс в історію.

Історія відкриття та назви Плутона

Французький математик, який займався небесною механікою, Урбен Левер’є, провів дослідження орбіти Урану. Він виявив там певні хвилювання, натрапивши на думку, що саме якась невідома прилегла планета є їхньою причиною.

У 1894 році американський бізнесмен, астроном і математик Персіваль Лоуелл заснував на власні кошти обсерваторію. Також став ініціатором проекту, який займався пошуком дев’ятої планети. Тривалий час пошуки були безуспішними — зроблено безліч фотознімків з численними небесними тілами, але шукану планету там ніхто не побачив.

Плутон був відкритий у 1930 році 18 лютого американським астрономом Клайдом Томбо. Бувши прийнятим на роботу до обсерваторії, Клайд робив фотографії. Аж раптом він помітив на знімках об’єкт, що рухається (з кількох фотокарток була зроблена найпростіша анімація). Це був Плутон. Лоуелловська обсерваторія 13 березня цього ж року зробила заяву про відкриття нової планети.

Цікавий факт: космічний апарат під назвою «Нові горизонти», запущений у 2006 році. Його призначення — вивчення Плутона. На борту міститься частина праху Клайда Томбо — людини, яка відкрила це небесне тіло.

Чому Плутон має таку назву?

Звичайно ж, після такої грандіозної події у світі астрономії, як відкриття нової планети, виникла нова проблема — яку ж назву їй дати? Таке право надавалося першовідкривачу. Але не самому Клайду Томбо, а місцю, де він працював — обсерваторії Лоуелла. Дружина вже давно покійного Лоуелла, Констанція, запропонувала кілька назв. Перша назва планети — «Персіваль», на честь її чоловіка, потім — «Зевс», а потім і зовсім своє ж ім’я. Однак наукова спільнота проігнорувала її пропозиції.

Назву «Плутон», що використовується нині, вигадала Венеція Берні — звичайна оксфордська школярка. Річ у тому, що Плутон — це бог з давньоримської міфології та саме він правил підземним царством. Що може бути краще для похмурого, холодного й темного світу планети?!

Свою версію дівчинка озвучила дідусеві, який тоді працював у бібліотеці Оксфордського університету. Він передав пропозицію професору Тернеру, який відправив повідомлення в США своїм колегам. Всього було запропоновано три назви для планети: «Мінерва», «Кронос» і «Плутон». Перші дві назви були відхилені. Офіційно планета стала мати назву Плутон з 1 травня 1930 року.

Статус Плутона

Плутон у Сонячній системі

Спочатку в 1930 році Плутон визнали планетою — дев’ятої за рахунком від Сонця. Однак порівняно недавно він втратив свій статус. Вчені почали сумніватися, що Плутон сумірний параметрам Землі. В результаті досліджень його визначили в розряд карликових планет. З цього приводу кілька разів влаштовували цілі дебати. Остаточне рішення прийнято у 2006 році.

Вчені виділили кілька критеріїв для визначення статусу планети:

 1. Космічне тіло повинно обертатися по орбіті навколо Сонця, а також бути супутником однієї із зірок, а не якоїсь планети.
 2. Об’єкт повинен мати таку масу, яка дозволить йому під дією гравітації знайти форму сфери.
 3. Розміри тіла повинні бути настільки великими, щоб у межах його орбіти не було більших об’єктів. Винятком можуть бути тільки його супутники або об’єкти під дією гравітації.

Таким чином, після перевірки всі цих факторів вчені встановили, що називати Плутон планетою не можна саме через третій критерій. Оскільки він знаходиться в поясі Койпера, його масу порівняли з прилеглими об’єктами. З’ясувалося, що Плутон займає лише 7 % маси інших космічних тіл.

Чим карликова планета відрізняється від звичайної?

Згідно з визначенням XXVI Асамблеї Міжнародного астрономічного союзу у 2006 році, карликова планета — це небесне тіло, яке:

 • обертається по орбіті навколо Сонця;
 • має достатню масу для того, щоб, підтримувати близьку до сферичної форму;
 • не є супутником планети;
 • не може, на відміну від планет, розчистити район своєї орбіти від інших об’єктів.

На даний момент у Сонячній системі шість карликових планет. Серед них — Плутон, Церера, Макемаке, Еріда, Хаумеа та Седна.

Плутон серед карликових планет

Карликові планети не можна віднести ані до астероїдів, бо вони занадто великі для них, ані до планет, адже їхній розмір у цьому випадку, навпаки, занадто малий. Одна з карликових планет раніше вважалася найбільшим астероїдом — це карликова планета Церера.

Інші карликові планети

Оскільки два перші критерії збіглися, вирішено визначити Плутон у категорію карликових планет, а також віднести до класу плутоїди. Тепер це різновид карликових планет, які теж повинні відповідати певним критеріям. Зокрема, плутоїдами вважаються сферичні тіла з невеликою масою. Вони повинні обертатися навколо Сонця. При цьому орбіта повинна мати більший радіус, ніж орбіта Нептуна. Крім Плутона, на сьогодні плутоїдами вважаються: Еріда, Макемаке та Хаумеа.

Цікавий факт: на Плутоні одна доба відповідає шести земним, а одне повноцінне обертання навколо Сонця (за земними мірками рік) займає цілих 248 років.

Офіційно Плутон внесли до списку малих планет під номером 134340 (7 вересня 2006 року). Цікаво, що якби вчені з самого початку так схарактеризували цей об’єкт, то в каталозі він би займав місце в перших тисячах. Єдина відмінність між звичайною планетою та карликовою полягає лише в розмірі об’єктів. За іншими параметрами вони збігаються.

Відразу після виявлення Плутона Союз астрономії відніс його до планет, бо до цього не були вивчені інші тіла в поясі Койпера. Але подальші космічні дослідження поставили статус Плутона під сумніви. В ході тривалих дебатів 2006 року його перенесли до нового розряду карликових планет. Рішення прийнято після результатів оцінки Плутона за кількома критеріями. Оскільки маса не дозволяє йому витісняти інші космічні тіла за кордону орбіти та складає лише 7 % від маси інших об’єктів пояса, він не може бути планетою.

До речі, про те, що Плутон є карликовою планетою, говорили ще радянські астрономи.

Плутону знову хочуть повернути класифікацію планети

Наразі (станом на жовтень 2019 року) фахівці NASA вважають, що чинна класифікація визначення статусу планет недосконала та потребує перегляду.

Керівник NASA Джим Брайденстайн на останній конференції заявив, що як і раніше, вважає Плутон планетою. Такої ж думки дотримується ще ряд відомих вчених.

Ця конференція була присвячена пам’ятній даті — 13 років з того дня, як Плутон перестали вважати планетою та перенесли до розряду карликових планет.

Але останнім часом вчені проводили чимало досліджень Плутона, і Брайденстайн вважає, що планеті потрібно повернути колишній статус.

«Просто, щоб ви знали, на мій погляд, Плутон — це планета. Ви можете написати, що директор NASA оголосив Плутон планетою ще раз», – повідомив він на конференції.

Однак, якщо Міжнародний астрономічний союз не внесе зміни до класифікації карликових і звичайних планет, бути Плутону карликовою планетою, попри те, що найголовніша людина у NASA вважає інакше.

Перелік джерел інформації

 1. А. Анімалов. Чому Плутон не планета? Сонячна система [Електронний ресурс] // Мережеве видання науково-популярний журнал: «Як і Чому». 2019. URL: https://kipmu.ru/pochemu-pluton-ne-planeta/ (дата звернення 28.10.2019).
 2. Е. Єфремова. Плутону знову хочуть повернути класифікацію планети. Космос [Електронний ресурс] // Інтернет-газета «Рідус». 2011-2019. URL: https://www.ridus.ru/news/311477/ (дата звернення 28.10.2019).
 3. Л. Соковікова. Директор NASA наполягає, що Плутон це планета. Космос [Електронний ресурс] // Інтернет-газета «Hi-News». 2006-2019. URL: https://hi-news.ru/space/direktor-nasa-nastaivaet-chto-pluton-eto-planeta.html/ (дата звернення 28.10.2019).
 4. Д. Албін. Плутон не планета! Чому це так важливо? [Електронний ресурс] // Інтернет-сайт Alpha Centauri. 2019. URL: https://thealphacentauri.net/pluton-ne-planeta-pochemu-eto-tak-principialno/ (дата звернення 28.10.2019).

Дивіться також:

Твір на тему «Наша планета Земля»

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован.

Вы можете использовать HTML- теги и атрибуты:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>