«Угода тисячоліття»: історія продажу Аляски Америці

загрузка...
Продаж Аляски Америці — так звана угода тисячоліття

Підписання договору про продаж Аляски 30 березня 1867 року

Так звана «угода тисячоліття» — продаж Аляски Америці — була здійснена 30 (18) березня 1867 року. Російською імперією тоді правив Олександр II.

Хоча півострів Аляска територіально знаходиться в Північній Америці, до дати його продажу він належав Росії, бо його відкриття та дослідження було здійснено саме російськими мандрівниками. Перше поселення на півострові було засноване купцем Шелеховим в 1784 році.

Варто зазначити, що Аляска вважалася російською територією тільки тому, що інші держави на неї не претендували. У царській канцелярії не було навіть жодного акту про приєднання цих земель до Російської імперії. Їх освоювала приватна Російсько-Американська компанія (РАК), причому не дуже успішно. Так, до 1866 році РАК заборгувала Міністерству фінансів 725 тисяч рублів.

Виникає питання: чому було прийнято рішення продати Аляску? Причин було декілька. Російську Америку треба було боронити. Це перепадало в копієчку Морському відомству. Однак останньою краплею, що схилила Олександра II до продажу збиткової колонії, стала Кримська війна 1853 — 1856 років. Вона спустошила казну та показала беззахисність російських володінь в Тихому океані. Англійська ескадра тоді кілька разів атакувала Петропавловськ-Камчатський, і врешті-решт його гарнізон довелося евакуювати, адже військ для оборони було занадто мало.

Ініціатива продажу півострова Аляски виходила від Росії. Імператор доручив російському представнику в США Е. Стеклю «натякнути» янкі, щоб ті самі звернулися до нас з проханням продати Аляску. Але як тільки інформація про це потрапила у пресу, американські газети заволали: «Навіщо нам 50 тисяч ескімоських жителів, кожен з яких в змозі випити за сніданком по піввідра риб’ячого жиру?» Тож, щоб «впарити» Аляску незговірливим янкі, російський представник дав хабарів на 100 тисяч доларів. Ці гроші пішли на підкуп журналістів і політиків, які переконували Конгрес США розщедритися.

За Аляску й прилеглі острови загальною площею в 1 518 800 кв. км царська скарбниця отримала 7,2 мільйона доларів. Це 2,6 відсотка видаткової частини бюджету США того часу. А в перерахунку на нинішні гроші за методикою журналу «Форбс» — це 8 мільярдів 355 мільйонів доларів. За нинішніми мірками, це не так вже й багато. Наприклад, тільки в 2017 році Росія сама заплатить західним кредиторам 14,2 мільярда «зелених». Але в середині XIX століття справжню ціну величезній території на півночі американського континенту ніхто не знав. Тому торг ішов серйозний. І в підсумку Аляска стала другим за дорожнечею територіальним придбанням США. У 1803 році американці відвалили французькому імператору Наполеону 15 мільйонів доларів за Луїзіану. Один квадратний кілометр цієї території — з м’яким кліматом і бавовняними плантаціями — обійшовся янкі в 7,24 долара. А квадратний кілометр холодної та пустельної Аляски — в 4,74 долара. Щоправда, треба врахувати, що за часів Наполеона долар «важив» більше, ніж при Олександрі II.

Чи шкодували про продаж у Російській імперії, коли на річці Аляски Юконі знайшли золото? За твердженням істориків, такі думки російських правителів ніколи не відвідували, адже в них завжди не вистачало грошей навіть на освоєння тих багатств, що є.Як відомо, долари за операцію з відчуження півострову не потрапили до Росії. Значну частину грошей було сплачено золотом, яке завантажили на корабель «Оркней», що взяв курс на Петербург. Уже в Балтійському морі група змовників спробувала захопити золото, але зазнала невдачі. А судно з невідомих досі причин затонуло разом з дорогоцінним вантажем.

Чи можна вважати, що США з лишком окупили витрати на придбання Аляски? За найскромнішими підрахунками, тільки за перші 50 років володіння півостровом чистий дохід, отриманий США з її території, перевищив 750 мільйонів доларів. Сюди входить і дохід від продажу дорогоцінних металів, намитих за часів «золотої лихоманки». Станом на сьогодення, Аляска дає чверть всієї нафти й газу, які видобуваються в США. В цілому ж, природні запаси цього американського штату та прилеглих морських просторів оцінюються в півтрильйона доларів. Але, втім, суворий клімат Аляски, її віддаленість від основної території США теж влітають американцям в копієчку. Цей штат тримає абсолютну першість в отриманні дотацій з федерального бюджету. На кожного жителя Аляски влада виділяє щорічно +1755 доларів, в той час як в середньому по країні цей показник — 811 доларів.

Читайте також:

Чому чай в пакетиках смертельно небезпечний?

Скільки часу можна проводити за комп’ютером дітям?

Чому в горах не тане сніг?

Закон Тома Сойєра: як його відкрив герой роману Марка Твена

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован.

Вы можете использовать HTML- теги и атрибуты:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>