Твір «Птахи восени, або Як відлітають птахи у вирій»

загрузка...

Текст-міркування про перелітніх птахів

Як відлітають птахи?

Прийшла осінь. Птахи виросли, навчилися літати та розшукувати собі їжу. Тепер вони линяють: втрачають старе пір’я, а на їхньому місці відростає нове. Утворюються пташині зграї.

Коли починають зникати комахи, перелітні птахи вирушають у далеку подорож. Вони відлітають у вирій — туди, де багато корму.

Першими відлітають від нас швидкокрилі стрижі. За ними поспішають ластівки та зозулі. Останніми на зимівлю відлітають журавлі, качки, гуси та лебеді.

«Лебідь несе на носі сніг», – кажуть у народі.

Деякі птахи летять вдень, інші — вночі. Вони знаходять шлях за сонцем. Також орієнтуються по зірках і примітних місцях на землі.

Полярні крячки роблять найдальші перельоти. Щороку вони летять через весь світ з Арктики до Антарктиди. А з настанням весни здійснюють зворотний переліт.

Отже, восени всі перелітні птахи відлітають зимувати у вирій, а навесні повертаються додому.

Птахи восени: як вони готуються до зими

З приходом осені деякі птахи, що залишаються на зимівлю на батьківщині, починають активно готуватися до холодів. Далеко не всі пернаті піклуються про те, як вони проживуть зиму. Але такі пташки, як сойка, кедрівка та повзик запаси все ж роблять.

Сойка збирає на зиму жолуді та зариває їх в опалій хвої. Вона твердо знає, що в хвойних лісах зазвичай взимку менше снігу. Крім жолудів, її цікавлять горішки ліщини та ягоди. Що цікаво, сойка далеко не завжди пам’ятає, де саме зробила запаси, а тому може скористатися і чужими.Повзик збирає насіння, горішки та жолуді. Їх він ховає під кору дерев. Побачить тріщину в корі — ось і комора готова. Повзик не ставиться до своїх запасів так безтурботно, як сойка. Тож взимку нестачі в їжі у нього немає.

Отже, більшість лісових птахів досить завбачлива, адже ще восени дбає про запаси їжі на зиму.

Як птахи відлітають у теплі краї?

Підготовка до відльоту

З настанням осінніх холодів природа починає пристосовуватися до зими. Дерева скидають листя, лісові звірятка готують їстівні припаси. Птахи, які нездатні пережити морозну пору, відправляються на зимівлю в теплі краї.

Качки, гуси та лебеді збиваються в зграї, готуючись до тривалого й небезпечного перельоту. А сигналом вирушати в подорож слугує зменшення тривалості дня. Тисячі птахів окупують водойми, щоб одного дня, розправивши могутні крила, злетіти в небеса. Вони полетять до далеких спекотних континентів, де на них чекає тепла вода та велика кількість їжі. Один за одним піднімуться в небо косяки, ведені досвідченими ватажками. А поки нескінченний пташиний гомін наповнює навколишні болота. Це справжнісінький прощальний бал пернатих. Лебеді, лелеки та качки збираються на одній території. А разом з ними метушаться на водоймах і дрібні перелітні птахи — чирки, кулики, ібіси.

Прощальне курликання журавлівНастає час, і ватажки дають команду до відльоту. Порожніє гладь водойм. Незабаром вода вкриється кригою і замре на довгі три місяці. Летять зграї птахів над полями й лісами, містами та селами. Потужні крила зі свистом розсікають повітря. Зачувши курликання журавлів, дітлахи піднімають голови та весело махають руками, проводжаючи крилатих мандрівників у далекі країни. Але крики птахів сумні. Здається, ніби журавлям шкода розлучатися з рідними місцями, хоча попереду на них чекає тропічний рай. Із землі можна побачити сувору лінію пташиного клину. Люди дивуються, як пернатим вдається так рівно витримувати чіткість ладу.

Відліт птахів на зимівлю є дивовижним видовищем. На світло-сірому осінньому небі, як ніби гігантським грифелем, накреслена дивна геометрична фігура. Поступово вона пропадає з виду на тлі сонячного диска. Це природа виступила в ролі художника, малюючи на небесному полотні осінні картини. Журавлиний клин в небі нагадує людям, що скінчилося літо. Попереду на всіх чекає холодна зима.

А через кілька місяців потягнуться косяки качок і журавлів назад на північ. Тому що ваблять пернатих дорогі їм ліси та озера. Розсядуться птахи по своїх гніздах, доки через півроку не буде знову оголошено загальний збір для підготовки до польоту в теплі краї.

Подібні твори:

Твір-розповідь на тему «Птахи взимку»

Птахи — наші друзі. Твори про птахів

Твір на тему «Птахи прилетіли»

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован.

Вы можете использовать HTML- теги и атрибуты:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>