Твір «Народження особистості в п’єсі «Пігмаліон» Б. Шоу»

загрузка...

Що зробило Елізу Дулітл особистістю?

Чи можемо ми констатувати, що у наслідку експерименту з перетворення вульгарної квіткарки на світську даму, організованого професором фонетики Хігінсом, ми спостерігали народження особистості Елізи? Якщо так, то що зробило дівчину особистістю? Невже професорський експеримент? Напевно, ні.

На мій погляд, Еліза й була особистістю, але після експерименту відбулася трансформація її особистості. Вона була скромною, працьовитою, невпевненою, полохливою, неохайною, покірною дівчиною. При цьому, володіла неабиякими здібностями. За вдачею дівчина була реалісткою. Вона була впевнена, що її життя буде аналогічним життя її батьків. Їй була притаманна інерційність. Еліза була впевнена, що див не існує, тож вона ніколи не зможе стати дамою вищого світу.

Процес формування особистості дівчини був спочатку соціальним. Експеримент професора привів до трансформації особистості Елізи. Вона стала розкутою, вольовою, наполегливою, непримиренною, сміливою особистістю. У міру навчання Елізи Дулітл зовнішнє регулювання її поведінки дедалі більше поступається місцем внутрішньому. Якщо спочатку вона орієнтувалася на оцінювання її іншими людьми, то згодом вирішальну роль набуває самооцінка.

В Елізи зросла самооцінка й самоповага. Інерційність вона замінила регуляцією. Еліза засвоїла цілу систему цінностей та ідеалів, типових для англійського суспільства та його специфічного соціального середовища. Дівчина зробила орієнтування й зробила висновок про те, що вона здатна зробити зміни у своєму житті. Вона усвідомила свій великий потенціал. Еліза стала надзвичайно самостійною та відповідальною особистістю. Тепер вона тримається невимушено й не дозволяє собою маніпулювати. Відтепер лише вона сама буде вирішувати, що їй робити та як їй бути. У неї сформувалося адекватне почуття власної гідності.

Щастя відчути себе людиною

Даючи об’єктивну оцінку того процесу навчання, в який була занурена героїня п’єси «Пігмаліон» Бернарда Шоу, не можна сказати, що професор Хігінс не досяг поставленої мети. Він зробив з Елізи самостійну особистість, яка згодом змогла йти вперед сама. Змінивши її світогляд, він змінився і сам. Якщо спочатку Еліза характеризувалася первородним типом особистості, то згодом вона стала харизматичною особистістю.

Отже, не можна сказати, що саме професор зробив Елізу особистістю. Але саме завдяки йому вона вперше в житті зазнала щастя відчути себе людиною.

Перегляньте також:

Твір «Міфологічна основа п’єси «Пігмаліон» Б. Шоу»

Твір «Кожна людина — Пігмаліон свого життя»

Яке послання до людства містить п’єса «Пігмаліон»?

Чого вчить професора Хігінса Еліза Дулітл?

Чим не сподобалася пані Хігінс ідея «удосконалення» Елізи?

Твір «Експеримент над людиною професора Гіґґінса»

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован.

Вы можете использовать HTML- теги и атрибуты:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>