Рембрандт Харменс ван Рейн: життя, творчість

загрузка...

Біографія митця

Рембрандт Харменс ван Рейн

Автопортрет, 1660 рік

Особисте життя

Рембрандт ван Рейн (15 липня 1606 року – 4 жовтня 1669 року) — геніальний голландський художник. Народився й виріс у родині звичайного мельника в місті Лейдені. Там Рембрандт пропрацював аж до 1632 року, а після переїхав до Амстердаму. Через два роки він одружився з дівчиною із забезпеченої сім’ї Саскія. Образ своєї обраниці живописець увічнив на багатьох своїх полотнах, передавши всю її жіночність і красу з особливою любов’ю й ніжністю.

Але біографія Рембрандта не така проста й буденна, як може здатися на перший погляд. Про це свідчать його твори, які зображають потаємну суть життєвих явищ і передають внутрішній світ портретованих.

Особливості творчості

Цікавість, яку художник проявляє до внутрішнього світу людини, проявляється вже під час Лейденського періоду, коли Рембрандт ван Рейн передавав індивідуальні особливості людей через їхні портрети. Особливу увагу живописець приділяв розкриттю душевного стану портретованого, опускаючи при цьому другорядні деталі.

Творчість Рембрандта — це дивовижна широта тематичного діапазону. У роботах художника простежується глибокий гуманізм. І разом з тим, художник завжди перебуває у творчих пошуках, намагаючись знайти найбільш виразні художні засоби. Саме ці безперервні спроби досягти досконалості й стали причинами того, що сьогодні Рембрандт ван Рейн — один з найвидатніших художників світу. На його неперевершену майстерність досі рівняються діячі образотворчого мистецтва, а полотна живописця заворожують з першого погляду.

Відомі картини Рембрандта ван Рейну

Нічний дозор

Попри те, що всі твори Рембрандта варті уваги, є серед них такі, що по-справжньому заворожують якоюсь своєю особливою магією. Найвідоміше полотно художника — «Нічний дозор».

Картина Рембрандта «Нічний дозор»

Нічний дозор, 1642 рік

Свою назву твір отримав лише в кінці вісімнадцятого століття. Вона зумовлена ​​тим, що знятий пізніше темний лак створював таке враження, що всі події на полотні відбуваються пізно вночі. Головним героєм цього твору виступає капітан Кок, який віддає лейтенанту Віллему ванн Рей-Тенбургу наказ йти в бій. Портрет відрізняється виразністю та природністю зображених персонажів.

Повернення блудного сина

Пізніше художник написав ще одну картину, що стала не менш відомою — «Повернення блудного сина», на якій Рембрандт ван Рейн зобразив біблійний сюжет.

Картина Рембрандта «Повернення блудного сина»

Повернення блудного сина, 1663-1669 роки

Полотно сповнене співчуття та ніжності. І всякий, хто хоча б раз бачив його, погодиться, що перед ним — найбільше творіння живописця з усіх, які коли-небудь були їм створені.

Творчість Рембрандта: основні періоди

Ранні твори голландського художника Рембрандта, написані ним в 30-ті роки XVII ст. — це переважно портрети його коханої дружини. Особливо виділяється автопортрет художника з Саскією на колінах. Себе художник зображує як веселого кавалера, який однією рукою обіймає, напівобернувшись, дружину, а другою тримає келих вина. Картини Рембрандта цього періоду сповнені життєвої енергії, силою та любов’ю. У ці ж роки він серйозно захоплюється біблійними сюжетами.

ДанаяДо початку 40-х років художник стає популярним і високооплачуваним. Картинами Рембрандта захоплюються й надихаються. Апогеєм його творчості в цей період стає полотно «Даная», що зображує міфологічну героїню.

Картина Рембрандта «Даная»

Даная, 1636-1643

Живописець майстерно прописує оксамитовий полог, прекрасне оголене тіло дівчини, що світиться в м’яких променях золотистого світла.

Але по-справжньому геніальні картини талановитого Рембрандта були створені ним у проміжку між 50-ми та 60-ми роками. Попри те, що художнику довелося вкрай нелегко в цей час через проблеми з владою та інші негаразди, в його житті все одно залишалося вільне місце для творчості.

Останні картини Рембрандта

Єврейська наречена

Однією з останніх робіт великого метра є полотно «Єврейська наречена».

Картина Рембрандта «Єврейська наречена»

Єврейська наречена, 1662-1666

У цій картині художник настільки віртуозно занурюється в містерію, що йому вдається висловити всі емоції портретованих без всяких слів. Головні фігури картини грають певні ролі. Вони зображують старозавітну пару Ревекки та Ісаака, які оселилися на землі Філістимській і видають себе за сестру й брата. Картина являє собою вищий кінцевий шлях у прагненні живописця подружити загальне з особливим.

Вірсавія

Не меншої уваги заслуговує полотно «Вірсавія».

Картина Рембрандта «Вірсавія»

Вірсавія, 1654 рік

Написати цю картину Рембрандта надихнула розповідь зі Старого завіту про царя Давида, ізраїльського правителя. Одного вечора Давид вийшов на дах власного палацу, звідки помітив жінку неймовірної краси, що купалася. Цар наказав розповісти йому все про цю дівчину. І слуги донесли йому, що це купається жінка на ім’я Вірсавія. Цю сцену Рембрандт і переніс на своє полотно. Він сконцентрував всю свою увагу на подружній зраді, божественному гніві та кровному злочині.

Польський вершник

Це ще одна картина Рембрандта пізнього періоду, що отримала широку популярність після того, як була придбана впливовим колекціонером.

Картина Рембрандта «Польський вершник»

Польський вершник, 1655 рікОпис картини

Головним героєм полотна є мужній юнак на коні. Рембрандт зобразив свого персонажа в русі, але погляд портретованого задумливо спрямовується вдалину. Судячи зі стилю одягу, в який одягнений юнак, він належить до польської кавалерії сімнадцятого століття. На ньому довгий каптан, хутряна шапка та шкіряні чоботи. Вершник озброєний кинджалом і шаблею, а у правій руці він тримає лук.

Досі невідомо, хто саме позував великому голландському художнику для цього портрета. Деякі історики, які вивчають творчість Рембрандта, схильні думати, що це був не кавалерист, а звичайнісінький поляк. Особливу увагу живописець приділив другому персонажу — бойовому коню. Кінь граціозний і ставний, його ніздрі широко розкриті. Оскільки він перебуває в русі, його білосніжна грива розвивається на вітрі, а на тілі грають м’язи. Кінь разом з вершником сприймаються як єдине ціле, що прагне до спільної мети.

***

Вищенаведений текст допоможе вам у написанні реферату, проекту, доповіді або повідомлення про життя та творчість художника.

Дивіться також:

Цікаві факти з біографії Марка Твена

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован.

Вы можете использовать HTML- теги и атрибуты:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>