Проект, реферат, доповідь, повідомлення про рослину

Рослина Фрізея

Фрізея прекрасна (блискуча)

Фрізея прекрасна, або фрізея блискуча (лат. Vriesea splendens)

Я вирішив написати доповідь про рослину виду Фрізея прекрасна (блискуча), оскільки вона є у нас вдома. У літературі її часто називають врієзія, проте ця назва не є вірною.

Опис та класифікація

Ця рослина належить до сімейства Бромелієвих (вища класифікація), роду Фрізея, порядку Тонконогоцвіті (рос. мовою – «отряд Злакоцветные»).

Фрізея належить до епіфітних рослин, а це значить, що її коренева система практично втратила функцію живлення рослини і служить лише для кріплення до місця виростання. Завдяки цій особливості, в природних умовах її можна зустріти на деревах або скелях. Її вважають одним з найкрасивіших квітучих кімнатних рослин сімейства Бромелієвих.

Рослина формує щільну розетку довгого, до 35-40 см, вигнутого у вигляді дуги листя. Своїм щільним розташування листя утворює своєрідну ємкість для накопичення дощової води.

У період цвітіння з центру розетки з’являється довгий квітконосний побіг з великим колосоподібним суцвіттям і яскравими приквітками червоного, жовтого або оранжевого кольору. Вони бережуть свою красу протягом декількох місяців. Але й без квіток ця рослина виглядає дуже гарно.

Існує приблизно 250 видів роду Фрізея, багато з яких вирощують в кімнатних умовах. Вона ідеально підходить для створення епіфітних стовбурів.

Фрізея — безстеблова рослина (не має стебла). Зазвичай це кущі з довгим та широким листям, відігнутим донизу. Батьківщина рослини — Аргентина й Центральна Америка. Дуже часто зустрічається в гірських місцевостях.

Її жорстке гладке листя зібране в прикореневу розетку. Колір листя темно-зелений або світло-зелений, воно може бути смугастим, мармуровим або плямистим. Через деякий час після цвітіння розетка відмирає, залишаючи після себе кілька дочірніх пагонів. Квітка має форму колосоподібного суцвіття, може бути одноколірним або багатобарвним. Суцвіття складається з прицвітків і квіточок. Останні дуже маленькі й непоказні, білі або жовті, швидко в’януть. Вся краса в помаранчевих або червоних прицвітках, які тримаються кілька місяців і надають рослині декоративний зовнішній вигляд. Цвіте фрізея в основному взимку, що особливо радує в цю одноманітну пору.

Фрізея блискуча з червоним щільним суцвіттям, на якому по черзі розкриваються дрібні жовті квіточки, найчастіше зустрічається у любителів кімнатних рослин. У інших її видів суцвіття більш пухке. На її листі добре видно темні поперечні смужки червоно-коричневого, майже чорного, кольору. Є її гібридні сорти з чисто зеленим листям.

 Догляд

 • Освітлення

Фрізея — тіневитривала рослина, проте все ж таки віддає перевагу доброму освітленню. Найкращим місцем для фрізеї будуть західні або східні підвіконня. Взимку можна помістити квітку й на вікні, що виходить на південь. Влітку, в такому випадку, знадобиться притінення, оскільки потрапляння яскравих полуденних променів сонця на квітку вкрай небажано. Може рости й на північній стороні. При вирощуванні рослини на мало освітлених вікнах можуть виникнути проблеми з його цвітінням. Тільки інтенсивне освітлення без прямих сонячних променів сприяє появі ефектного і яскравого суцвіття фрізеї в зимовий час. А при нестачі світла в тіні або півтіні рослина може зовсім не зацвісти. Взимку, коли сонця стає мало та зменшується світловий день, краще переставити квітку в більш освітлене місце. Зимові промені сонця не залишають на його листі опіків навіть в денний час.

 • Температура повітря

Фрізея любить тепло. Влітку комфортно себе почувати вона буде при температурі 21-26 градусів. Підвищення понад 27 градусів небажано. Взимку ж норма — 18-22 градуси. Зниження температури нижче 15 градусів може бути причиною загибелі рослини. Якщо фрізею утримувати при низьких температурах, вона може не зацвісти. Не можна допускати різких перепадів температури та протягів в кімнаті, де знаходиться рослина. Виносити фрізею на балкон, веранду або в сад не рекомендується. Ця теплолюбна рослина найкраще росте при стабільній температурі цілий рік. Тому вона чудово себе почуває в умовах міської квартири та не потребує холодної зимівлі. Важливо пам’ятати, що температура ґрунту в горщику з фрізеєю не повинна бути менше як 18 °С. Тому при різкому похолоданні восени або навесні бажано використовувати в приміщенні обігрівачі.

 • Полив

Полив фрізеї має кілька особливостей. Крім звичайного зволоження ґрунту, водою потрібно наповнювати розетку квітки. Влітку земля в горщику повинна бути завжди трохи вологою. Полив проводиться через день-два. Воду в розетці слід міняти раз в 3 дні. Стара ж забирається тканиною або серветкою. Після появи квітконоса воду в розетку не заливати, щоб уникнути гниття.

Взимку регулярність поливів скорочується до одного, максимум двох разів на тиждень. Ґрунт перед черговим зволоженням повинен добре просохнути. Вода в розетці залишається на 2-3 години в день. Якщо температура в приміщенні нижче 20 градусів, вода в розетку не заливати взагалі. Вода для поливу повинна бути теплою і м’якою. Воду, що залишилася в піддоні, видаляють через 10-15 хвилин після поливу.

 • Ґрунт

Для фрізеї підходить тільки позакореневе підживлення. Вона проводиться двічі на місяць з весни й до осені. Можна використовувати спеціальні добрива для бромелієвих або для орхідей. Розведеним добривом можна проводити обприскування по листу або заливати його в розетку. У ґрунт добрива вносити не слід, бо рослина харчується, в основному, через поверхню листя. Фрізея не потребує інтенсивної підгодівлі. Важливо її НЕ перегодувати. Добрива розводять водою, щоб їх концентрація була не більша, ніж вказано в інструкції.

 • Вологість

Врієзія любить високу вологість повітря — 60-80 %. Для досягнення таких умов горщик можна поставити в піддон, наповнений мокрою галькою або вологим мохом. У цьому випадку важливо, щоб дно горщика не торкалося поверхні води.

 • Розмноження

Розмножують фрізею відростками, які з’являються після цвітіння, коли відмирає материнська рослина. Коли ці дітки досягають третини висоти материнської рослини та у них з’являється власне коріння, їх акуратно відокремлюють. Зріз присипають подрібненим вугіллям. Молоді пагони висаджують в окремі горщики, підібрані за розміром так, щоб рослини не пересаджувати 1-2 роки. Потім відростки накриваються плівкою, і містяться 3-4 тижні в приміщенні з температурою 22-25 градусів. В цей час їх потрібно захищати від попадання яскравих променів сонця. Після закінчення цього часу молоді екземпляри переносяться на постійне місце (плівку потрібно зняти), і утримуватися в теплих і вологих умовах. Цвітіння настає через 2-4 роки. Існує і насіннєве розмноження цієї рослини. Придбане насіння висівають в подрібнений і зволожений торф або мох сфагнум. Посів накривають плівкою і ставлять у тепле місце зі стабільною температурою 22-24 °С. Щодня необхідно відкривати посів для провітрювання і зволожувати субстрат, щоб він був постійно вологим, але не мокрим. Насіння проростає через 15-20 днів. Через 2-2,5 місяця їх вже можна пересадити в субстрат для дорослих рослин. Зацвітають сіянці в 5-річному віці.

Перелік джерел інформації

 1. Інтернет-сайт https://ru.wikipedia.org/wiki/Фризея
 2. Інтернет-сайт http://cvetu.com.ua/index_ru.php?cat=komnat_rasten&ind=4
 3. Інтернет-сайт http://villaved.ru/komnatnyie-tsvetyi/bromelievyie/vrieziya.html
 4. Інтернет-сайт http://sovetik.in.ua/frizeja-razmnozhenie-uhod/
 5. Інтернет-сайт http://dom-florista.ru/rasteniya/bromelievye/vrieziya
 6. Інтернет-сайт https://zooclub.org.ua/bromelievye/4620-frizeya.html

Дивіться також:

Розповідь про дерево ялину

Реферат, доповідь на тему «Значення одноклітинних в екосистемі»

Повідомлення на тему «Рослини-хижаки»