Повідомлення на тему «Рослини-хижаки»

Поняття, визначення та види рослин-хижаків

Цей кошмар з життя комах має назву рослини-хижаки. Ці м’ясоїдні монстри не просто заманюють жертву (тут вони не відрізняються від більшості інших рослин, що залучають комах запахами та соками, незалежно від того, чи планують вони згодом поласувати ними), а й захоплюють її в надійний полон — за допомогою листя-липучок, листя з зубами або в формі глечиків з кришкою. Далі ці чудовиська (за допомогою травних ферментів, бактерій або інших організмів) переварюють видобуток і витягають необхідну їм життєву енергію.

На Землі таких рослин-хижаків налічується понад півтисячі видів, і відомі вони вже тисячі років. Прикладами можуть служити каліфорнійська дарлінгтонія, що нагадує кобру, кущиста ліана непентес, товстянка (жирянка) альпійська, північно-американська болотна сарраценія або знайома кожному ще зі шкільних уроків ботаніки непоказна росичка.

Венерина мухоловка — найвідоміша рослина-хижак

Найвідомішою серед своїх комахоїдних побратимів є вищепоказана венерина мухоловка (лат. Dionaea muscipula) — хижа рослина роду діонея родини росичкові (muscipula, щоправда, перекладається з латині як «мишоловка»). Зростає венерина мухоловка на болотах або інших ґрунтах з нестачею азоту. Ось цей-то недолік і є причиною її потворної поведінки.

Мухоловки, як і нормальні, тобто нешкідливі рослини, добувають свій хліб насущний за допомогою фотосинтезу, використовуючи енергію від сонця для перетворення вуглекислого газу й води в цукор та кисень. Отриманий цукор (глюкоза) потім перетворюється в енергію. Однак, щоб вижити, рослини повинні крім глюкози виробляти ще й амінокислоти, вітаміни та інші компоненти. У трясовинах, де живе венерина мухоловка, ґрунти занадто бідні та поживних речовин, необхідних для виживання рослини, недостатньо. Більшість рослинних видів зовсім не може жити в таких місцях.

«Полювання» венериної мухоловки та їй подібних

Варварський спосіб затримання й умертвіння жертв обумовлений ще й тією обставиною, що, на відміну від людей, у рослин немає мозку або нервової системи, які координували б їхні фізіологічні потреби та вказували їм, що вони голодні й повинні якомога швидше вгамувати голод. Крім того, у рослин немає складної мускулатури й сухожиль, щоб хапати їжу, жувати та ковтати її. Тому листя венериної мухоловки служить їй одночасно як ротом, так і животом.

Коли комаха приземляється та починає повзати в пастці, вона стикається з одним з шести коротких і жорстких вусиків-шипів. Їх називають «тригерами» або «пусковими волосками», та вони служать найпростішими датчиками руху. Якщо два волоски поспіль реагують на роздратування, або зачіпаються двічі, листя протягом півсекунди закривається.

Більш того, не маючи мозку для аналізу свого раціону, венерина мухоловка та їй подібні рослини-хижаки можуть відрізняти їстівних комах від неїстівного сміття, що потрапляє в їхні капкани. Оскільки спіймана комаха завжди намагається втекти, це гарантує, що, принаймні, один (якщо не всі) тригер буде зачеплений повторно. Це і служить сигналом листю щільніше закритися.

Неживі об’єкти на кшталт каменів, прутів і стороннього листя, що потрапляють в пастку, або предмети на зразок олівця, яким діти тикають в листя, щоб подивитися, як воно буде закриватися, запускають тригер-механізм лише частково. Пастка постоїть закритою протягом приблизно 12 годин, а потім знову розкривається. Небажаний об’єкт або випаде, або його здує вітром.

Цей механізм відбору далеко не ідеальний для рослини — цілком собі поживні павуки й мухи можуть повзати навколо, доки вона не зможе до них дотягнутися. Це можна порівняти з тим, якби ви 12 годин сиділи з курячою або персиковою кісточкою в роті, а в цей час інша частина вашого обіду заклично лежала перед вами на столі.

Догляд за рослинами-хижаками

Цих екзотичних для нас рослин вирощують у закритих приміщеннях або у відкритому ґрунті. Найлегшою в догляді хижаком є ​​товстянка (жирянка) альпійська: в природних умовах хижачка живе в болотистій місцевості. У будинку ця рослина приносить неоціненну користь, адже поглинає настирливих мушок.

Ґрунт для рослин-хижаків завжди повинен бути трохи вологим. Живильні речовини, що необхідні звичайним рослинам, можуть нашкодити м’ясоїдним представникам флори. Оптимальний варіант ґрунту — з низькою кислотністю: підійдуть вермикуліт, сфагнум, перліт. Полив рослин здійснюють тільки водою без вмісту хлору: дистильованою, талою, дощовою. Але будьте обережні при поливі: якщо випадково намочити пастку рослини, то вона «закриється».

Умови утримання

Рослинам-хижакам не підходять горщики з глини, оскільки глиняна суміш зберігає солі, що шкідливі для м’ясоїдних рослин. Віддайте перевагу пластиковим вазонам з дренажними отворами: попри вологолюбність рослин, ґрунт не повинен перетворюватися в «басейн».

Хижаки люблять світло, тому, якщо природного світла мало, доведеться подбати про штучне. Непропорційно довгі пагони свідчать про недостатнє висвітлення. Максимально допустима температура для цих рослин в будинку становить 25 °С. Категорично заборонено розташовувати горщики близько до батарей опалення. Висока вологість повітря — обов’язкова умова для комфортної життєдіяльності рослин-хижаків.

Живлення рослин

Вам не доведеться плекати хижаків, адже вони виживають в природі досить у жорстких умовах. Завдяки своєму особливому запаху рослини самі приваблюють комах у пастку. У домашніх умовах не обов’язково їх годувати: помістіть горщик з квіткою серед звичайних рослин. Хижак самостійно «перекусить» мушкою, білокрилкою або комариком.

Якщо у вашому будинку стоять протимоскітні сітки та немає комах, годувати м’ясоїдних рослин доведеться ручним способом. Складність цього процесу полягає в тому, що комаха має підходити за розміром до величини пастки та бути живою. Отже, доведеться самому ставати мисливцем за комахами, залишаючи їх живими. Якщо рослина-хижак (наприклад, венерина мухоловка) закриє пастку та виявить, що жертва не ворушиться, то вона не стане її перетравлювати.

Надмірно великий розмір комахи у діонеї та росички може привести до нещільного закривання стулок пастки, внаслідок чого вона почне гнити.

Навіть якщо комахоїдна рослина не проживе у вашому домі й 2-3 років, вражень від споглядання за процесом її життєдіяльності вистачить надовго.

Дивіться також:

Проект, реферат, повідомлення, доповідь про рослину

Розповідь про дерево ялину

Реферат, доповідь на тему «Значення одноклітинних в екосистемі»

6 Комментариев “Повідомлення на тему «Рослини-хижаки»

    • Катерино, при складанні реферату або проекту краще використовувати інформацію з різних джерел. Бажаємо вам удачі!

Ответить

Ваш e-mail не будет опубликован.

Вы можете использовать HTML- теги и атрибуты:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>