Святкування Великодня в Україні

загрузка...

Святкування Великодня

Свято Великодня в Україні

Великдень — це найбільше свято в житті православної людини. Саме в цей день радують і люди, і природа. Однак за всім зовнішнім фарсом і не завжди щирою радістю ми забуваємо про глибокий сенс, який був закладений в святкування цього світлого свята. Христове Воскресіння, в першу чергу, пов’язано з вірою в спокутування страждань. Воскресіння Христа стало, свого роду, яскравим показником доброти. Народ знайшов надію на порятунок, прощення гріхів, зцілення і вічне життя в раю.

Великдень завжди святкується навесні. Саме тоді вся природа оживає, зима відступає, а на зміну приходить тепла весна. Мабуть, це найпрекрасніший час — сонце світить довше і яскравіше, воно зігріває теплом все навколо, ніби сам Господь Бог винагороджує нас. До речі, багато хто відзначає, що у Великдень завжди нас супроводжує гарна й сонячна погода. Отже, дійсно, така воля Небес!

Так вже повелося, що наші предки дуже любили всілякого роду звичаї, ось і Великдень не став винятком. Звичайно, деякі елементи святкування залишилися тільки в історії, а деяким ми слідуємо й до цього дня. Наприклад, на Великдень при зустрічі всі говорять один одному «Христос Воскрес», передаючи непідробний захват. Відповідь не примушує себе довго чекати й вимовляється «Воістину Воскрес», як би підтверджуючи, що сталося справжнісіньке диво.

Як відзначають Великодні свята

Великодні свята тривають цілий тиждень. Особливо виділяють кілька днів. Наприклад, четвер — чистий четвер, це день очищення від усіх бід, напастей та смерті. Раніше в цей день було заведено прибирати будинок, двір, та й зараз багато хто продовжує цю багатовікову традицію.

У Страсну п’ятницю вже активно починають готуватися до святкування Великодня, тому в п’ятницю печуть головну «страву» — паски. Паску ні в якому разі не можна їсти до того, як вона буде освячена, бо це є великий гріх. В цей день також прийнято повністю відмовлятися від їжі. Згідно з церковними канонами, саме в цей день ми можемо отримати прощення від усіх гріхів. Однак таке правило поширюється тільки на тих, хто дотримувався посту.

У суботу потрібно фарбувати яйця. Чому саме яйце є символом Великодня? Все дуже просто — в ньому зароджується життя. Фарбування яєць, за церковним повір’ям, пов’язане з Марією Магдалиною, яка прийшла до імператора Тиберія і піднесла йому в дар червоне яйце. При цьому вона сказала йому: «Христос Воскрес». Яйце символізувало зародження нового життя, а червоний колір, відповідно, кров Ісуса. Зараз яйця фарбують не тільки в червоний колір, використовуються практично всі кольори веселки. Крім того, на них наносять орнамент, такі яйця називають писанками.

В день свята Христового всі йдуть до церкви, де вітають один одного. На Великдень можна і потрібно вітатися і вітати всіх без винятку, навіть незнайомих людей. Зараз, звичайно, це багатьма сприймається як дещо незвичайна дія, що суперечить всім громадським нормам поведінки.

Великдень не дарма називають Світлим святом. В цей день має бути світлим все: і бажання, і думки, й справи. Тільки в цьому випадку весь наступний рік, до нового Великодня, у вас буде таким же світлим.

Святкування Великодня за часів дитинства М. Стельмаха та зараз

Як святкували Великдень у селі півстоліття тому? Люди старанно фарбували та розписували яйця, які були знесені власними курками. Розмальовані яйця називали писанками, а пофарбовані — крашанками. Замість фарби здебільшого використовували цибульне лушпиння.

У творі Михайла Стельмаха «Гусі-лебеді летять…» діти змагалися, чиє яйце міцніше, збирали битки у торбу. В ті часи можна було на ярмарку обміняти крашанки на інший товар. Наприклад, головний герой твору за тоненьку книжечку «Три торби реготу» віддав крамареві п’ять крашанок. Це було занадто дорого.

За часів дитинства Михайла Стельмаха, яке припало на десяті-двадцяті роки двадцятого століття, паски до Великодня пекли з борошна, яке селяни отримували у колгоспі за відпрацьовані трудодні.

В сучасний час борошно купують за гроші, в магазині або на базарі. З появою супермаркетів дедалі більше людей вважають за краще купувати готові паски, а не пекти їх самі. Тепер ми зазвичай використовуємо макети крашанок, тобто готові наліпки на будь-який смак. Ними слід обгорнути варені яйця та занурити їх в окріп. За кілька секунд наліпки щільно приклеюються до яєць. Після цього треба просто дістати з окропу вже готові крашанки. Взагалі, останнім часом багато технологічних процесів стало менш трудомістким.

Резюмуючи вищевикладене, слід зазначити, що у давнину святкування Великодня відбувалося більш урочисто, ніж за радянських часів або навіть зараз. Так, у дев’ятнадцятому столітті це свято відзначали з великим розмахом, на який тільки були здатні селяни. Це було одне з найголовніших свят року. У радянські часи людей схиляли до атеїзму. Шанування релігійних свят офіційною владою засуджувалося. З цієї причини дотримання пов’язаних з ними звичаїв, традицій та обрядів не заохочувалося.

Останні пару десятиліть ми живемо в епоху демократії, тому ставлення до релігії цілком і повністю залежить від окремої людини.

***

Вищенаведені тексти будуть корисними при написання твору чи розповіді про Великдень.

Дивіться також:

Твір на тему «Великдень»

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован.

Вы можете использовать HTML- теги и атрибуты:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>