Скільки часу можна проводити за комп’ютером дітям?

загрузка...

Якщо Ви цікавитеся, скільки часу можна сидіти за комп’ютером дітям, це вже говорить про те, що Ви за свідоме батьківство і розумієте, що дітей необхідно контролювати.

Скільки часу можна проводити за комп'ютером дітям?Сучасні технології: благо чи зло?

Важко переоцінити ту роль, яку відіграє комп’ютер і похідні від нього гаджети в останні 10-15 років нашого життя. Сьогодні цей, без перебільшення, величезний винахід людства проник практично в усі сфери людської діяльності. На роботі, вдома, а з винайденням смартфонів вже й на відпочинку ми активно користуємося цими високотехнологічними пристроями, вважаючи їх благами сучасної цивілізації.

Існує багато думок з приводу того, скільки часу можна проводити за комп’ютером дитині — від дозування кожної хвилини до практично необмеженого часу.

Негативний вплив тривалого перебування за комп’ютером представлений двома аспектами — медичним і психологічним. Щоб уникнути шкоди здоров’ю дитини у вигляді зниження гостроти зору, порушення постави, гіподинамії, а також з метою дотримання її психологічного комфорту й виникла потреба у встановленні умовних обмежувальних заходів — норм часу, який знаходитися за комп’ютером безпечно.

Проштудіювавши медичну літературу та проаналізувавши інформацію з різних джерел, ми визначили:

  • норми часу, який дитині можна проводити за комп’ютером, носять лише рекомендаційний характер (гранично допустимі норми значно вище);
  • у різних дослідженнях наводяться різні так звані рекомендовані норми часу;
  • у більш пізніх дослідженнях ці норми часу значно вище.

ЕОМ — ПК — ноутбук — планшет — смартфон — …

Більшість рекомендованих дітям норм часу було розроблено та опубліковано в медичній літературі ще на зорі комп’ютерної ери, коли персональний комп’ютер (ПК) іменували електронно-обчислювальна машина (ЕОМ). Ці норми характерні для ЕОМ зразка кінця 80-х років минулого століття:

5 років — не більше 7 хвилин на день

6 років — 10 хвилин на день

7-9 років — 15 хвилин на день

10-12 років — 20 хвилин на день

13-14 років — 25 хвилин на день

15-16 років — 30 хвилин на день

Кожне нове покоління ПК є більш досконалим у порівнянні з попереднім, підвищує ступінь захисту від електромагнітного випромінювання, а також негативного впливу екрану монітора на органи зору.

Норми часу, яке можна сидіти за ПК зразка кінця 90-х років 20-го століття, такі:

5 років — 15-20 хвилин на день

6 років — 25-30 хвилин на день

7-9 років — 1 година на день

10-12 років — 1 година 20 хвилин на день

13-14 років — 1 година 40 хвилин на день

15-16 років — 2 години на день

Прощавай, телевізор!

Слід враховувати, що крім вищевказаних норм для ПК, окремо виділяли рекомендовані норми часу для перегляду телевізора:

3-7 років — до 30 хвилин на день

8-10 років — 30-50 хвилин на день

11-18 років — 1-3 години на день

Сучасні комп’ютери поступово витісняють в побуті телевізори, взявши на себе функції останніх. Зараз ПК для дитини — це й інтернет (де найбільше дітей цікавлять онлайн-ігри), і навчальні програми, і перегляд мультфільмів, кінофільмів, відеороликів. Тому той час, який раніше дитина проводила перед екраном телевізора, сьогодні вона сидить перед монітором ПК чи ноутбука.

Сучасні норми за ПК

Таким чином, з огляду на тенденції ери глобальної комп’ютеризації, актуальні для другого десятиліття 21-го століття норми часу, яке можна сидіти за комп’ютером дітям, такі:

5 років — 1 година на день

6 років — 1 година 15 хвилин на день

7-9 років — 1,5 години на день

10-12 років — 2 години на день

13-14 років — 2,5 години на день

15-16 років — 3 години на день

Не можна не враховувати той факт, що багато досліджень, які доводять нешкідливість тривалого перебування за ПК та іншими високотехнологічними пристроями, спонсоруються їхніми виробниками. Чи можна вважати отримані результати об’єктивними? Скоріш за все, ні. Зрозуміло, що робити обґрунтовані висновки можна лише на підставі тривалих незалежних експериментів. Такі дослідження повинні фінансуватися на державному рівні, проте станом на сьогодення кошти на ці потреби не виділяються або виділяються в недостатньому обсязі.

Що кажуть медики та психологи?

Про обмеження перебування дітей за комп’ютером часто говорять психологи. На їхню думку, мультфільми й комп’ютерні ігри в непомірних обсягах здатні не тільки придушити інтерес до контактів з іншими дітьми, але навіть привести до уповільнення розвитку дитини на певному етапі та до формування ігрової залежності.

Отже, не використовуйте комп’ютер замість няні. Слідкуйте, щоб час, проведений за комп’ютером, йшов дитині на користь та сприяв його розвитку.

Дозволяйте грати тільки в ті комп’ютерні ігри, які мають навчальний і розвивальний характер: стимулюють розумові процеси, розвивають логіку, тренують пам’ять і увагу.

Що б там не казали супротивники технологічних нововведень, комп’ютер — це, безумовно, найзручніше джерело отримання інформації, навчання, самоосвіти та саморозвитку. Адже найпростіше подати інформацію в привабливій для дитини формі саме за допомогою ПК. Електронні уроки викликають у дітей жвавий інтерес, вони з великим задоволенням освоюють різноманітні логічні завдання та навчальні програми.

Намагайтеся заохотити інтерес дитини до внутрішньої будови комп’ютера, програмного забезпечення. Можливо, це стане для неї стимулом розібратися в технічній частині ПК глибше. І тоді вона буде не просто проводити час за іграми, а щось встановлювати, змінювати, вдосконалювати. Все це стане в нагоді в майбутньому, коли прийде час обирати професію.

Правильна організація робочого місця

Слід мати на увазі, що перебування за комп’ютером вимагає значного зорового напруження, набагато більшого, ніж читання книг. Тому дуже важливо дотримуватися правил користування комп’ютером, правильно організувати робочий простір за столом, контролювати відстань від очей до монітора.

Центральна частина монітора повинна знаходитися на рівні очей або трохи нижче, а відстань від очей до монітора повинна бути мінімум 50-70 см. Увечері не рекомендується сидіти за комп’ютером в темряві. Щоб уникнути різкого перепаду освітлення і зайвого навантаження на очі дитини, слід включати настільну лампу. Періодично необхідно робити паузи, під час яких виконувати гімнастику для очей. Недотримання вищевказаних умов може спровокувати погіршення зору, поява синдрому «сухого ока».

Щоб уникнути проблем з поставою, треба стежити за тим, в якій позі дитина сидить перед монітором. Спина повинна бути рівною, крісло або стілець мають бути зі спинкою і підлокітниками, а ноги — упиратися в підлогу. Тривале знаходження за комп’ютером в неправильній позі може викликати порушення постави (сколіоз), гіподинамію.

Щоб потенційно збільшити час, який можна сидіти за комп’ютером дітям, придбайте сучасний рідкокристалічний монітор або якісний ноутбук. Правильно налаштуйте параметри монітора: яскравість і контрастність владнайте так, щоб очам було комфортно, а на «робочий стіл» встановіть спокійну картинку, без різких перепадів. Частота оновлення екрану повинна бути максимальною, 100 Гц і більше, якщо дозволяє обладнання.

Програми батьківського контролю

Деякі батьки вважають за необхідне відслідковувати призначену для користувача активність свого чада в інтернеті, встановлюючи на комп’ютері спеціальні програми батьківського контролю. Інші не бачать в цьому сенсу, вважаючи, що дитина все одно дізнається потрібну їй інформацію в процесі спілкування з однолітками.

Звичайно, певний сенс у встановленні програм батьківського контролю є. Зокрема, блокуються сайти з «недитячим» змістом (наприклад, сайти, що містять в назві набір букв por * (n) або se * (x) не відкриваються). Крім того, можна легко розпоряджатися часом, проведеним за ПК, шляхом використання функції автоматичного вимкнення через заданий інтервал часу з можливістю застережливого оповіщення про це заздалегідь. Є можливість на ваш розсуд обмежити доступ до ігор або деяких додатків.

Але майте на увазі, що жодне програмне забезпечення не ідеальне, отже, жодна навіть найкраща програма батьківського контролю не дасть гарантій повної безпеки. Більш того, школяр може проявити кмітливість і задати в пошуку «Як прибрати батьківський контроль на ПК», після чого, керуючись інструкцією, обійти заборону. Не забувайте також про смартфони й планшети, які контролювати набагато складніше.

Тому буде набагато ефективніше, якщо комп’ютер буде стояти на місці загального огляду. Якщо ж ПК знаходиться в кімнаті дитини, можна періодично заходити до нього, поглядаючи на те, що відбувається на моніторі. Але останній варіант небажаний, оскільки, погодьтеся, відкрито шпигувати не дуже добре. У будь-якому випадку підліток не стане заходити на невідповідні сайти, знаючи, що його дії не залишаться непоміченими.

Залежність від інтернету

Школярі використовують інтернет як джерело інформації та розваг. Поясніть синові чи дочці, що не все знайдене або прочитане в інтернеті відповідає дійсності. Не завжди можна визначити власників сайтів, джерела й причини розміщення на них інформації. Тому навчіть дитину ставитися до змісту сайтів критично. Попередьте його також про можливу небезпеку спілкування з невідомими людьми в соціальних мережах і на форумах.

Інтернет-інтернет, відпусти в туалет!

Цей популярний в мережі вислів останнім часом вийшов з розряду жартів. Все більше й більше людей (і, в тому числі, дітей) вважають за краще проводити своє життя у віртуальному просторі.

Але якщо дорослі самі відповідають за свої дії, то проведення часу дітьми повинні контролювати їхні батьки. Слідкуйте, щоб підліток не сидів за комп’ютером вночі. Бажано, щоб і ви не показували йому такий приклад. Поясніть, що таке біоритми та що кожен орган найактивніше працює в певний час. Ніч дана нам для сну та відновлення сил — так заведено природою.

Іноді тривале проведення часу підлітка за ПК є наслідком проблем в сім’ї. Якщо це ваш випадок, спробуйте без тиску й роздратування, в доброзичливій і дохідливій формі пояснити дитині, чому шкідливо проводити перед монітором занадто багато часу. Домовтеся з ним, що сідати за комп’ютер можна лише за умови своєчасного виконання домашнього завдання.

Обов’язок батьків — забезпечити правильну роботу дитини за комп’ютером, щоб вона розглядала його не просто як розвагу, а як засіб навчання та розвитку. І тоді ПК стане кращим учителем і вірним помічником, а дитина виросте успішною і впевненою у собі людиною.

Дивіться також:

Формування самостійності

Вплив паління на здоров’я людини

3 Комментария “Скільки часу можна проводити за комп’ютером дітям?

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован.

Вы можете использовать HTML- теги и атрибуты:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>