Твір «Влада золота в повісті «Гобсек»»

загрузка...

У золоті — всі сили людства?

Влада золота в повісті «Гобсек»

Гроші, гроші, гроші… Гроші змінюють кожного, вони змушують людей йти на злочини й зради, зраджувати близьких, а часто й себе самого. Література дозволяє нам побачити, як під збільшувальним склом, те, на що ми не звертаємо (або не хочемо звертати) увагу. У православ’ї сьомий смертний гріх — це грошолюбство, жадібність, скупість. Найбільше звертається увага на те, коли бажання примножити свої статки відбувається на шкоду духовному добробуту. Саме це читачам показує письменник Оноре де Бальзак у творі «Гобсек».

Жан-Естер ван Гобсек — самотній заможний лихвар, головний герой однойменної повісті. В силу своєї скупості він жив дуже скромно, можна сказати, був скнарою. Жив лише заради того, щоб насолоджуватися владою, даною йому грошима. «Влада і насолода — сутність нашого нового суспільного ладу.., у золоті зосереджені всі сили людства», – говорить Гобсек.

Ми бачимо, що єдина його розвага — це бігати Парижем, стягуючи по векселях і спостерігаючи за плачевним становищем своїх клієнтів. Ось вона, влада, у прямому її розумінні. Люди залежали від лихваря, готові були благати про відстрочку, розповідали байки, в яких ховалися від своїх близьких і грали найганебніші ролі. «Сьогодні дивишся трагедію: якийсь чесний трудівник, батько сімейства наклав на себе руки… завтра дивишся комедію…». Для Гобсека це все захопливе проведення часу, рівносильне походу до театру.

Безперечно, чоловік він був дуже розумний, та й до того ж чесний, але це не зменшує його холоднокровності й жорстокості. Що змусило його жити заради грошей? Звичайно, люди рідко народжуються з вродженою скупістю. Такі негативні риси люди найчастіше набувають внаслідок жорстоких ударів долі. Хтось з ними справляється, а хтось — ні.

Гобсек як приклад згубної влади золота

Гобсек як приклад згубної влади золота

З біографії Гобсека ми знаємо, що в десятирічному віці мати відправила його юнгою на корабель. Хлопчисько відправився зовсім один в Ост-Індію, де поневірявся двадцять років. «Зморшки його жовтуватого чола зберігали таємницю страшних випробувань, раптових жахливих подій, несподіваних удач, романтичних пригод, божевільних радощів, голодних днів, потоптану любов, багатство, розорення й знову нажите багатство, смертних небезпек і, можливо, жорстоких дій, виправданих необхідністю».

Та Гобсек не зміг побороти всі труднощі. Так, він багатий, його поважають. Але, побачивши це життя з гіршого його боку, Жан-Естер розчаровується в усьому. У всьому й у всіх. Крім, звичайно ж, грошей. Особливо яскраво це видно перед його смертю. Скупість і жадібність Гобсека загострюються. Чоловік складає швидкопсувні продукти й будь-яку дрібницю до однієї кімнати. Він вважає це своїм багатством і погоджується абсолютно на будь-які угоди.

Жан-Естер ван Гобсек вважав, що володіє грошима. Але, як виявилося, весь цей час гроші володіли ним.

Виходячи з вищесказаного, можна зробити висновок, що проблема з грошима легко вирішується. Гобсек просто не зміг з ними розлучитися. Він жив бідно й нікому з фінансами просто так не допомагав. Відповідь начебто проста — потрібно було простіше ставитися до грошей. Але не тут-то було! Бальзак переконує нас, що влада золота згубна не тільки для скупих, але й для марнотратних. Таких, як графиня Анастазі де Ресто. Вона зовсім не скупилася: жила заможно, утримувала коханця. Загалом, щедро розпоряджалася грошима чоловіка. Але це призвело її до не менш трагічної смерті. Графиня втратила чоловіка, коханця, всі готівкові гроші, славу, чесне ім’я та, в кінцевому підсумку, життя. Її погубили гроші.

Ми знаємо, що й Максим де Трай, картяр, популярний красень і, за сумісництвом, коханець графині де Ресто теж все життя страждав через жагу до багатства. Він програвав цілі статки через бажання отримати все більше й більше.

Отже, Оноре де Бальзак блискуче надав нам приклад згубної влади золота.

Висновок з твору «Гобсек»

Прочитавши повість «Гобсек», ми бачимо, як прагнення мати владу, розкіш і багатство руйнує людську мораль і, в підсумку, губить людей. Але, варто відзначити, що в повісті є й приклади порядності. Дервіль не скористався порятунком віконтеси, пояснивши відмову від розширення фірми тим, що справи його і так досить гарні. Він став другом сім’ї Гранльє та продовжив працювати стряпчим. Його дружина, Фані Мальво, теж досягла всього сама: шила сукні заможним дамам. Її не зламали труднощі, дівчині вдалося зберегти віру в любов.

Я вважаю, що найважливіше в житті кожного людини — це гідно переживати неприємності й проходити випробування долі. Головне — не зламатись. Треба вірити в людей, а не в гроші.

Перегляньте також:

Сюжет твору «Гобсек» Оноре де Бальзака

Твір «Образ Гобсека у повісті Оноре де Бальзака»

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован.

Вы можете использовать HTML- теги и атрибуты:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>