Твір-розповідь про дятла українською мовою

ДятелТема: «Санітар лісу, або Дятел — корисний птах»

Часто в лісі та навіть подекуди в місті можна почути дивовижний стукіт, немов молоточком по дереву: «Тук-тук!». Це стукає дятел, працьовитий птах з яскравим оперенням. Він будує для свого майбутнього потомства гніздо. До початку травня воно повинно бути вже готове. Дятел довбає своїм міцним дзьобом стовбур дерева. Шматочки кори й все сміття птах викидає геть.

Пташенята дятла ростуть на гладкому дні гнізда. Від цього у них з’являються мозолі на п’ятах. Підростаючи, молоді птахи спритно чіпляються за стінки своїми гострими кігтями й вилазять з гнізда.

Багато тварин повинні бути вдячні дятлові за наданий притулок. У залишених ним дуплах селяться синиця, мухоловка, горихвістка, повзик, сойка. І не тільки птахи, але і звірі: кажан, куниця і навіть білка.

Дятел — дуже гарний, особливий птах. У нього міцний, гострий дзьоб і рухома голова. Крила і спинка чорні, а животик — білий. Характерним є оперення голови: зверху воно червоне, ніби птах надів шапочку, а знизу і з боків — чорне. У нижній частині, ближче до хвоста, також є червоне забарвлення пір’я. На решті тіла оперення чорно-біле. Птах має дуже сильний хвіст, який допомагає йому опиратися при ударі по дереву. Лапки чотирипалі, зовнішній палець при лазінні по стволах може бути повернутий назад. Довжина тіла дорослої особини становить близько двадцяти сантиметрів.

Дятел — єдиний птах, що використовує для вираження почуттів «музичні інструменти», роль яких грають сухі дерева. Сучки резонують, що виливається в характерну трель — «механічну пісню». Своєрідні постукування дятли використовують і як засіб зв’язку, заявляючи про своє володіння територією. «Якби у дятла не свій ніс, хто б його в лісі знайшов?» – говорить прислів’я. Дійсно, барабанний дріб, що вибивається дзьобом невтомного трудівника, чутний за кілометр. Як підрахували вчені-орнітологи, швидкість «роботи» дятла може досягати п’ятнадцяти-двадцяти ударів в секунду.

Ареал проживання дятлів — вся Східна Європа та Північна Африка. Живуть вони, переважно, у високостовбурних лісах, але зустрічаються також і в садах, парках, скверах. Харчуються шкідливими комахами, витягуючи їх з кори дерев. Їжу дятла складають короїди, жуки, метелики, їх личинки й мурахи. Птах спеціально вибирає заражене, хворе дерево, в якому масово оселилися шкідники, і дістає їх своїм довгим долотоподібним дзьобом. Завдяки такому дбайливому лікуванню, дерево незабаром одужує. Корисна діяльність пернатих барабанщиків триває цілий рік.

«Лісовий доктор», «швидка допомога», «санітар лісу», «лісовий майстер», «птах-будівельник» — всі ці хвалебні прізвиська належать дятлові. Принесена їм користь величезна!

Щоб з легкістю написати твір про дятла, треба поспостерігати за роботою цього працьовитого і красивого птаха. Завдяки Інтернету, це можливо навіть вдома.

Розповідь про дятла

Одного разу навесні я вирішив заготовити кленовий сироп. Відправився в сад, де ростуть молоді клени, щоб зібрати з них солодкий сік. Дивлюся — дятел підлетів до молодого клену: «Тук! Тук!.. » Негоже відлякувати птаха, зайнятого своїми пташиними клопотами. І я стою, чекаю, поки він перелетить на інше дерево.

А дятел не поспішає — видовбав кору і ласує кленовим соком. Ти ба який, знає, що кленовий сік не гірше березового. Нарешті, полетів. Але в ту ж мить звідки не візьмись два горобці. Пораються біля клена, по черзі п’ють сік, радісно цвірінькають — дякують дятлові, що пригостив.

Настала і моя черга. Відламав я гілку, встромив її в дірочку, яку дятел видовбав. Сік по гілочці кап, кап, кап …

Пробую на смак — солодкий!

Навесні дятел щедрий, всіх пригощає.

Дивіться також:

Птахи — наші друзі. Твори про птахів

Твір-розповідь на тему «Птахи взимку»

Твір (розповідь, оповідання) про пташку синичку взимку

Твір на тему «Поспішайте робити добро!»

14 Комментариев “Твір-розповідь про дятла українською мовою

Ответить

Ваш e-mail не будет опубликован.

Вы можете использовать HTML- теги и атрибуты:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>