Порівняльна характеристика Остапа і Андрія з повісті «Тарас Бульба»

загрузка...

Характеристика Остапа та Андрія з твору «Тарас Бульба»

Кілька слів про сюжет повісті «Тарас Бульба»

Повість починається радістю старого козака, адже обидва його сини повернулися додому. Однак залучення молодих запорожців, синів Тарас Бульби, до войовничої сімейної справи, вирушення з хутора до Польщі виявляється дуже трагічним для сім’ї головного героя. По-перше, він втрачає дружину, а по-друге, втрачає обох синів. Зрештою, і сам старий отаман гине смертю справжнього мученика — у вогні.

Характеристика Остапа Бульби

Характеристика Остапа Бульби

Гострий характер, схожий на батьківський, характеризує Остапа з самого початку повісті: він приїжджає додому, щойно закінчивши семінарію. Батько, бажаючи перевірити, чи достатньо зрілий його син, жартує над кумедним одягом семінариста, в якому приїхав Остап. Полум’яний, гарячий молодий характер Остапа штовхає його викликати батька на герць. Для обох героїв ця ситуація була своєрідною перевіркою.

Остап не відрізнявся, між тим, ретельністю і завзяттям у справах науки. З тексту повісті ми дізнаємося, що він і втікав із семінарії, і порушував порядок навчального процесу. Можливо, Остап наламав би й великих дров, однак батько серйозно взявся за його виховання й приборкання буйної вдачі: він пригрозив синові монастирем.

Але саме в цій особливості характеру Остапа і проявився його істинний козацький дух. У підсумку, після батьківського втручання Остап стає одним з кращих семінаристів.

Характеристика Андрія Бульби

Характеристика Андрія Бульби

Зовсім іншим персонажем є Андрій. Він може полюбитися тим читачам, яким близька чуттєвість і натури героїв книг.

Не можна, однак, сказати, що Андрій виписаний Гоголем як персонаж позитивний. Він не виявляє такої цікавості до боїв, як його брат, і ставиться до них з великою байдужістю.

В науках, тим часом, Андрій проявляв більше природних схильностей під час навчання в семінарії, тоді як його брат — Остап — навчався швидше з-під палки, ніж за власним бажанням.

Таким чином, Андрій є романтичною натурою. Через свою любовну пристрасть до польської панночки від загинув смертю зрадника.

Козацьке життя

Козаки Запорізької Січі

Хоча козаки відрізнялися строгістю у вірі, жорстокістю звичаїв (відомі випадки, що за певні проступки в середовищі козаків існувала така форма покарання, як поховання живцем), вони любили вести досить розгульне життя. Тарас привів і своїх синів на Січ, де молоді запорожці теж не втрималися від спокуси подібного способу життя. Тому, зваживши трохи, Тарас Бульба вирішує, що зможе уберегти своїх синів від такого «пропащого» життя новим походом на Польщу.

Слід зазначити, що між братами були як схожі риси характеру, так і відмінності. Але, в кінцевому підсумку, саме відмінності взяли гору, віддаливши братів на відстань чужих людей. Чужість визначається тут, перш за все, різними ціннісними системами, якими у своїх діях керувалися брати.

Напевно, причини смерті синів Тараса Бульби — це найважливіша ціннісно й морально просочена частина розповіді. Смерті в Остапа й Андрія відрізняються, і коріння такої відмінності — в характерах обох героїв.

Відмінності характерів Остапа та Андрія

Характеристика Остапа та Андрія

Персонажів Остапа й Андрія не можна назвати однозначно антиподами (героями-протилежностями) або антагоністами (героями, що протистоять один одному), попри те, що в якийсь момент життєві шляхи братів поділяються, і вони виявляються по різні боки барикад.

Андрій

Андрій — це юнак, який був готовий на все заради кохання до жінки. Це відрізняло його від брата й від батька, які пізнали вищу для них форму любові у служінні Вітчизні. Любов до жінки — польської панночки — і стала причиною смерті Андрія. Він гине не в бою, а від руки рідного батька.

Історія кохання Андрія, втім, почалася задовго до Польського походу. Ще під час навчання в семінарії, в Києві, Андрій побачив одну дівчину й закохався в неї. Можливо, тоді його почуття не були повністю сформоване, але воно ожило в Польщі, коли він знову зустрів її. У Києві вони зустрічалися кілька разів. Одного разу він потайки проліз до її кімнати, а потім вони побачили одне одного в костелі. Зрештою, Андрій одружується з панночкою, і вона чекає від нього дитину. Але закінчується історія трагічно для обох закоханих: Андрія вбиває його батько, а його кохана помирає у болісних пологах.

Заради любові Андрій був готовий навіть на зраду, що він зрештою і зробив. Останніми словами його було ім’я коханої полячки. Примітно, що Тарас, убивши сина, довго не відводив очей від його мертвого тіла.

Не можна сказати, що Андрій був боязкий. Він, подібно братові, мав гарячу вдачу й завжди перемагав у бою. Але для нього в центрі дій перебувала слава — саме її він бажав досягти, вступаючи до бою.

Остап

Остап же був орієнтований на більш об’єктивні цілі: не стільки на особисту вигоду, скільки на досягнення загального блага. Старший син Тараса завжди був більше схожий на батька. Він мріяв про військову славу, подвиги й битви. Попри юний вік, Остап володів достатнім рівнем холоднокровності, рішучості й розважливості, щоб у майбутньому побудувати хорошу військову кар’єру — на гордість батькові.

Але в натурі Остапа, між тим, було багато м’якості та доброти. Смерть брата він переживав важко. Але й свою кару він витримав гідно. У Варшаві, в полоні у поляків, куди він потрапив під час одного з боїв, Остап був жорстоко страчений. Але тортури не змогли витягти з нього ані криків, ані стогонів. Сцена страти Остапа вражає рівнем емоційності й трагізму, адже Тарас бачив смерть сина на власні очі. Однак смерть Остапа далася йому легше, ніж смерть Андрія, бо Остап загинув смертю героя, а Андрій — відповідно, смертю зрадника.

Тарас Бульба як персонаж

Отаман Тарас Бульба

Даючи характеристику синам Тараса — Остапа й Андрія — не можна не сказати кілька слів про образ самого отамана. Він, безумовно, є головним героєм повісті, названої його ім’ям.

Характер Тараса Бульби прямий, суворий і грубий. Він не виявляє м’якості навіть щодо власної родини. Можливо, саме через це його доля і стала такою трагічною.

Можна також припустити, що після смерті синів у Тараса не було такої волі до життя, як раніше.

Наприкінці повісті поляки з війська Миколи Полоцького — головного ворога запорожців — наздоганяють залишки запорізького війська. Тарас теж приймає смерть гідно: поляки прив’язують його до дерева ланцюгом і підпалюють. З висоти дерева Тарас востаннє кидає погляд на світ. Але Тарас, як і Остап, не змінив собі. Попри те, що самому отаманові врятуватися не вдалося, він допоміг — порадами й мудрістю — бігти козакам зі свого загону.

Висновок

Сини Тараса Бульби — антиподи за своєю суттю. Один з них — Остап — суворий і неприступний, йому чужі сентиментальність і ніжність. Він сміливо йде в бій за те, що вважає правдою. Інший — Андрій — абсолютно протилежна натура. Заради земної любові він готовий піти на зраду й не вважає це чимось непристойним.

Багато хто засуджує Андрія, але його, на мій погляд, можна зрозуміти. Крім любові, для героя повісті все перестало існувати. Він хотів любити й бути коханим, але його оточення не зрозуміло молодої людини. Адже у країні, де йде війна, на перше місце стає любов до Батьківщини та готовність перемагати зі зброєю в руках. А ті, хто не діє так, як заведено в цій ситуації, є зрадниками. І ніяка любов не може бути виправданням їхніх вчинків.

Перегляньте також:

Запорізька Січ та її герої за повістю «Тарас Бульба» М. Гоголя

Мої враження від твору «Тарас Бульба» М. Гоголя

Твір «У чому сила бойового братерства?» за повістю «Тарас Бульба»

Картини української природи в повісті «Тарас Бульба»

Лист до матері від імені Остапа за повістю «Тарас Бульба»

Лист до матері від імені Андрія за повістю «Тарас Бульба»

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован.

Вы можете использовать HTML- теги и атрибуты:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>