Характеристика Тома Сойєра, 5 клас

загрузка...

Том Сойєр — головний герой повісті Марка Твена

Хто такий Том Сойєр?

Коротка характеристика

Том Сойєр — хлопчик-підліток, сирота, якому близько дванадцяти років. Він живе в невеликому американському містечку під назвою Санкт-Петербург на річці Міссісіпі. Тома виховує його тітка Поллі. Крім нього, в родині тітки живе зведений брат Тома Сід і зведена сестра Мері.

Том — хлопчик енергійний, жвавий, веселий. Він — любитель пригод і фантазер. Том — хлопчик пустотливий і не особливо слухняний, як і багато хлопчиків у цьому віці. Буває, він пустує, і тоді його карають. Він не любить сидіти вдома, відвідувати школу та недільну школу. Том — «кращий забіяка та найспритніший хлопчик у місті». Він трохи забобонний, бо вірить у прикмети й страшні місцеві легенди, як, втім, і всі хлопці.

Том Сойєр — лідер по натурі, тому він верховодить у компанії міських хлопчаків. Він — вірний друг, завжди допоможе в біді та ніколи не видасть. Це дуже товариський хлопчик, він спілкується та дружить з представниками різних верств суспільства — від Гекльберрі Фінна, сина п’яниці, до Беккі Тетчер — дівчинки з заможної родини. Також він не вважає негожим спілкуватися з рабами-неграми.

Тома можна назвати благородним: він взяв на себе провину Беккі Тетчер, щоб дівчинку не висікли різками. Однак Тома можна назвати й хитрим. Коли його в покарання тітка Поллі змусила білити паркан, він влаштував так, що паркан за нього побілили інші хлопці, ще й «купували» собі можливість попрацювати за нього.

Опис Тома

Зовнішність

Том Сойєр — тямущий хлопчисько з кучерявим русявим волоссям, у коротких штанцях і солом’яному капелюсі. Він має обличчя у веснянках та завзяті блакитні очі… Так що ж ховається під зовнішністю Тома? Чи збігаються зовнішній вигляд і внутрішній світ хлопчика? Ні, це зовсім не так.

Під неохайною зовнішністю хулігана й пустуна ховається витончена натура. Том відчуває людей. Будь-яка брехня стає очевидною для нього, він не терпить ніякої фальші у відносинах. Он вірний друг і ніколи не зрадить Гека, а навпаки, намагається допомогти йому.

Риси характеру

Він благородний, бере провину на себе, щоб вигородити Беккі, до якої вкрай небайдужий. Сміливий і правдивий, він дає показання у суді, хоча йому й страшно, що індіанець Джо буде мстити.

Відчайдушний і трохи безрозсудний, Том здатний на добрі вчинки. Він зміг зізнатися у коханні дівчинці, наважився та не злякався, навіть не звернувши уваги на покарання вчителя.

Під зовнішністю шалапута Том ховає свої почуття, а їх у нього більше, ніж у багатьох інших хлопчаків. Том — вигадник і фантазер, у нього багато ідей. Він — заводила та лідер компанії, який ніколи не ябедничає, а знаходить досить дотепний вихід з будь-якої ситуації.

Отже, зовнішність оманлива та з Тома виросте справжній джентльмен, благородний і з хорошими манерами, порядна людина та відданий друг.

Біографія та цікаві факти з життя Тома

Том Сойєр — герой романів Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра» (1876) та «Пригоди Гекльберрі Фінна» (1884). Цей персонаж постає у вигляді дванадцятирічного хлопчика, який є жителем маленького провінційного американського містечка Сейнт-Пітерсбург на Міссісіпі. Він є сиротою, однак його виховує сестра покійної матері, благочестива тітонька Поллі. Хлопчику абсолютно нецікаве те життя, яке тече навколо, але він змушений дотримуватися загальноприйнятих правил: ходити в школу, відвідувати церковну службу по неділях, акуратно одягатися, добре поводитися за столом, рано лягати спати. Не дивно, що він раз у раз порушує ці ненависні правила, чим викликає обурення та гнів суворої тітки.

Риси характеру Тома

Заповзятливості та спритності Тому не позичати. Ну хто ще, отримавши в покарання завдання побілити довжелезний паркан, зміг би повернути справу так, що паркан пофарбують інші хлопчаки, та до того ж сплативши право взяти участь у настільки захопливому заході дитячими «скарбами», наприклад, дохлим щуром. Та й отримати Біблію в нагороду за чудове знання її змісту, на ділі не знаючи жодного рядка, теж далеко не кожен зможе. А ось Том зміг! Розіграти кого-небудь, обдурити, придумати що-небудь незвичайне — це стихія Тома. Багато читаючи, він прагне і власне життя зробити таким самим яскравим, як і життя героїв книжкових романів. Він пускається в «любовні пригоди», влаштовує гри в індіанців, піратів, розбійників. В які тільки ситуації ні потрапляє Том завдяки своїй кипучій енергії: то вночі на цвинтарі стає свідком вбивства, то присутній на власному похороні.

Том Сойєр — герой свого часу?

Том Сойєр — у міру хуліганський трієчник, раздолбай і неслух. Але при цьому мужній і добросердий хлопчина: згадаймо, як він абсолютно безкорисливо врятував від незаслуженої петлі нешкідливого п’яницю Мефа Поттера й не побоявся при цьому накликати на себе гнів місцевого відморозка на прізвисько Індіанець Джо. Це не єдиний героїчний вчинок в житті Тома. Він також здатний поводитися як справжній джентльмен. Наприклад, коли бере на себе провину Беккі Тетчер — дівчинки, за якою ніяково намагається доглядати — і витримує прочуханку вчителя.

Він привабливий хлопець, цей Том Сойєр, але він дитя свого часу, свого міста, тому звик жити подвійним життям. Коли треба, він цілком здатний прийняти образ хлопчика з пристойної сім’ї, розуміючи, що так чинять усі. Уявлення Тома про моральність по-дитячому невизначені, але він аж ніяк не зазіхає на суспільні норми.

Отже, історія Тома Сойєра — це сонячні спогади про щасливе дитинство, яким і відповідає образ головного героя оповідання. «Але ж Том Сойєр просто псалом, перекладений прозою, щоб надати йому більш мирську зовнішність», – писав Марк Твен в кінці 1880-х рр. До цього часу він вже цілком усвідомлював, що ідилія в Америці існувала тільки для хлопчиків у віці Тома Сойєра та зникала разом з їхнім дитинством.

Анкета-характеристика Тома Сойєра

Ім’я: Том Сойєр

Герой книжки: «Пригоди Тома Сойєра» Марка Твена

Вік: 10-12 років

Національність: американець

Освіта: звичайна школа, недільна школа

Батьки: сирота, виховує тітка Поллі

Портрет: хитрий та розумний хлопчик, який закоханий в дівчинку Беккі Тетчер. Оскільки він відвідує недільну школу, то поклявся ніколи не обманювати.

Ставлення до друзів: відданий у дружбі.

Пригоди: фарбування паркану, становлення свідком бійки на цвинтарі, суд, блукання в печері разом з Беккі Тетчер.

Характеристика та опис Тома Сойєра

Які риси характеру притаманні Тому Сойєру? Як позитивні, так і негативні, адже Том — звичайний хлопчисько, якому властиві не тільки гідності, а й недоліки.

Позитивні риси характеру Тома

 • життєрадісність, оптимізм
 • заповзятливість
 • наявність гарних організаторських здібностей
 • енергійність
 • винахідливість
 • доброта
 • щирість
 • співчутливість
 • шляхетність душі
 • романтичність
 • витримка, витривалість
 • мужність, відвага, хоробрість
 • порядність
 • вміння орієнтуватися та знаходити вихід у складних ситуаціях
 • дотепність
 • кмітливість
 • тямущість
 • справедливість
 • вміння жартувати
 • начитаність

Негативні риси характеру Тома

 • неслухняність
 • схильність до хуліганства
 • надмірна самовпевненість
 • безпечність
 • легковажність
 • схильність до ризикованої поведінки
 • здатність до здійснення відчайдушних вчинків
 • лінь
 • байдужість до переживань рідних
 • наявність шкідливих звичок (паління)

Нейтральні риси характеру Тома

 • хитрість
 • схильність до фантазування, мрійливість

Порівняльна характеристика Тома Сойєра та Гекльберрі Фінна (Гека)

Характеристика Том  Гек
1 Зовнішній вигляд Чистий, охайний «Не треба було ні митися, ні одягати чисту білизну»
2 Спільні риси характеру Добрий, щирий, веселий, життєрадісний, терплячий, справедливий, співчутливий, кмітливий, винахідливий, сміливий Добрий, щирий, веселий, життєрадісний, терплячий, справедливий, співчутливий, кмітливий, винахідливий, сміливий
3 Відмінні риси характеру Заповзятий, грайливий, хвалько, безтурботний Безпритульний, бідний, самостійний
4 Соціальне становище Сирота, живе в родині, має тітку, брата та сестру, вважався з «порядної родини» Не має родини, батько — п’яниця, вважався неблагонадійним, «поганим хлопчиськом»
5 Матеріальне становище Мешкає в будинку, чисто одягнений, має їжу Живе в порожніх діжках, одягається в мотлох з плеча дорослих, їсть те, що дають добрі люди або ловить рибу
6 Виховання «Добре вихований», ходить до школи та церкви Невихований, лається, «йому не треба було ходити ані до школи, ані до церкви, йому нікого було слухатися»
7 Мова та вчинки Ввічлива, спокійна Лайлива, некультурна, груба
8 Стосунки між хлопчиками Том завжди товаришував з Геком, не мав від нього таємниць, завжди ділився своїми враженнями, розповідав про пригоди, дотримувався даного слова Бере Тома з собою в нічні мандри, довіряє йому, ділиться з ним своїми таємницями, дотримується обіцянки мовчання
9 Ставлення до інших Турботливе, співчутливе, поважливе, прагне допомогти Турботливе, співчутливе, поважливе, прагне допомогти
10 Ставлення інших героїв до хлопчиків Мешканці містечка поважають Тома, адже він з «порядної родини»; учні класа вважали божевільним через те, що знався з Геком; учитель наказує різками не стільки за запізнення, як за те, що «зупинився на вулиці поговорити з Гекльберрі Фінном»; Меф Поттер вважає найкращим поміж хлопчиків; Беккі Тетчер вважає «великодушним»; суддя Тетчер високої думки про Тома, вважає його «незвичайним хлопчиком» Всі матері містечка боялися Гекльберрі, забороняли своїм дітям гуляти з ним, його зневажають.

Згодом, після врятування вдови Дуглас, Гека стали поважати, вихваляти, відчиняти перед ним двері

11 Авторська характеристика Байдикує, весело проводить час, невгамовний, сумлінний, терплячий, любить вигадувати та фантазувати «Романтичний волоцюга», обідранець, не визнає брехні, дотримується слова, скромний

Аналіз роману Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра»

Мабуть, немає в світі більш-менш грамотної людини, яка не читала б роману знаменитого американського прозаїка Марка Твена. Він створив чимало чудових творів, таких як «Пригода Гекльберрі Фінна», «Принц і жебрак», «Жанна Д’арк» та інші. Але саме «Пригоди Тома Сойєра» найкраще знають і люблять дорослі і юні читачі в усьому світі. У чому ж секрет такої великої й тривалої популярності? Мені здається, що він полягає у величезній чарівності, яким талановите перо автора наділило образ цього неспокійного, невгамовного хлопчика.

Образ Тома Сойєра у світовій літературі

У світовій літературі існує безліч образів хлопчаків-шукачів пригод, але герой Твена неповторний і своєрідний. На перший погляд, це абсолютно звичайний хлопчисько з маленького провінційного американського містечка. Подібно тисячам і мільйонам своїх сусідів, Том не любить виконувати домашні обов’язки, терпіти не може відвідувати школу, вважає за краще ошатному костюму потертий одяг, а щодо взуття, то і зовсім намагається обходитися без нього. Відвідування ж церкви, і особливо недільної школи, для нього є справжніми тортурами.

У Тома маса друзів, таких же шалапутів, як і він сам. Його недурна голова постійно забита всілякими фантазіями й вигадками. Швидше за все, якби батьки хлопчика були живі, він ріс би більш слухняним і менш норовливим. Старій діві тітоньці Поллі, при всьому її намаганні, ніяк не вдавалося впоратися з непосидючим племінником, довіреним її турботам. Але саме ця свобода дозволила Тому залишатися щирим, безпосереднім, органічним підлітком. Зрозуміло, йому притаманне лукавство, він без жодних докорів сумління може збрехати, «стягнути» ласощі без дозволу, але при всьому цьому, на нього майже неможливо розсердитися.

Том — особливий герой

На перший погляд, Том Сойєр такий же рядовий хлопчина, як і більшість його однолітків. І все ж, він є особливим героєм, оскільки Твен наділив його всіма найчудовішими якостями, які тільки можуть бути притаманні підлітку.

Том ніжно любить тітоньку Поллі. Не вміючи втихомирювати свої нахили, хлопчик, проте, переживає, якщо бачить, що доставляє тітці занепокоєння та засмучення. Тому властиве почуття справедливості. Від не терпить облуди, лицемірства, нещирості. Саме тому слухняний братик Сід часто стає об’єктом неприязні Тома. Часом на хлопчика знаходить бажання стати доброю, «правильною» дитиною, не його вина, що йому найчастіше не вдається приборкати свій невгамовний характер. З усіма хлопцями на світі Тома Сойєра ріднить те, що він не терпить нудьги, рутини, одноманітності. Зубріння, смутному знаходженню на церковній службі він завжди вважатиме за краще порку або інше фізичне покарання. Це жива, вразлива натура з багатою уявою. Далеко не всякий дорослий чоловік здатний визнавати свою неправоту, Тому ж це під силу. Розкаявшись в своїй втечі з дому, хлопчик переконує друзів повернутися в місто.

Образ Тома Сойєра

У Тома Сойєра безліч непересічних рис характеру. Одна з них — його підприємливість. Епізод з забором недарма став хрестоматійним. Тут хлопчик проявляє незвичайні здібності психолога, організатора. Лідерські якості взагалі властиві Тому. Йому легко вдається надихати на ризиковані вчинки своїх менш винахідливих і хоробрих приятелів. Том здатний від щирого серця співчувати тим, хто незаслужено терпить образу, несправедливість. Попри страх перед індіанцем Джо, Том разом зі своїм нерозлучним другом Гекльберрі Фінном, ризикуючи життям, рятує невдачливого Меффа Поттера, давши свідчення в суді. На такий сміливий вчинок, що здійснив сповнений співчуття хлопчик, здатний далеко не кожен дорослий чоловік. Це, на мій погляд, справжній героїзм.

Інший епізод, який показує нам Тома з найкращої сторони, це сторінки про те, як він заблукав у печері з Беккі Тетчер. Хлопчикові вдалося зберегти холоднокровність, знайти вихід, при цьому ще постійно підтримуючи, втішаючи й підбадьорюючи дівчинку. У фіналі Том допомагає знешкодити зграю бандитів і врятувати життя добропорядної городянки.

Висновок

У фіналі автор винагороджує свого героя. Том стає багатієм, героїчною особистістю, заслуговує повагу найвидатніших городян. Однак навіть це, останнє, випробування хлопчик проходить блискуче. Він не стає зарозумілим, не хизується своїм героїзмом і багатством. Це, як і раніше, безпосередній, повний чарівності підліток.

Прощаючись з ним, читач залишається переконаний, що Том Сойєр збереже всі свої кращі риси, стане прекрасною людиною і, перетворившись у дорослого чоловіка, зробить ще чимало чудових вчинків.

Отже, головний герой пригодницької повісті Марка Твена Том Сойєр — простий хлопчик, бешкетник і пустун, його життя повне пригод, світла і радості. Він вміє побачити в буденному незвичайне та отримує задоволення від свого життя. Саме тому він є моїм улюбленим літературним героєм.

Таким чином, через образ Тома Сойєра Марк Твен (Семюель Ленгхорн Клеменс) зобразив самого себе у дитинстві. Оскільки до повісті увійшли події, які колись сталися з майбутнім письменником, її можна назвати автобіографічною.

Перегляньте також:

Характеристика Гекльберрі Фінна за повістю «Пригоди Тома Сойєра»

План до твору «Пригоди Тома Сойєра»

Закон Тома Сойєра: як його відкрив герой роману Марка Твена

Твір-роздум «Том Сойєр і Полліанна: звичайні чи незвичайні діти»

Твір-міркування «Що я візьму для себе із прочитаних творів про Полліанну та Тома Сойєра?»

108 Комментариев “Характеристика Тома Сойєра, 5 клас

  • Гек — чуйна, справедлива та добросовісна людина. Він був хлопець як хлопець, зі своїми вадами й примхами. Гек вештався по вулицях, лаявся, когось не слухав, але ніколи нікого не зрадив. Він був чуйною людиною, сприймав чужу біду, як свою, чудово розумів, що тільки доброзичливість, гідність, чесність — найважливіші якості людини.

  • Том Сойєр спочатку мріяв стати клоуном. Але потім, соромлячись цього, передумав і захотів стати солдатом, а ще краще — піратом. Навіть ім’я собі вигадав — Чорний Месник Іспанських Морів. Також він мріяв знайти скарб. Але, знайшовши його, зрозумів, що ніякі гроші чи коштовності не можуть переважити значення справжньої дружби.

  • Найсмішніший момент пов’язаний з фарбуванням паркану. Том зміг перетворити важку працю на задоволення. Так він відкрив Великий закон Тома Сойєра (подробиці читайте за посиланням наприкінці цієї сторінки — після тексту, але до коментарів).

  • Шкідливою звичкою Тома Сойєра, від якої він ніяк не міг позбутися, було паління, тобто куріння. Також в нього була звичка пхати свого носа куди не слід.

  • Беккі Тетчер — єдина дочка судді Тетчера. Вона носить довге золотисте волосся, заплетене в косу.
   У романі перші романтичні почуття дівчинка відчуває до Тома Сойєра. Том закохується в неї в той момент, коли бачить у перший раз. В знак своєї любові Беккі дарує Тому квіти братки. Коли Беккі випадково дізнається, що у Тома вже була подружка Емі, вона серйозно ображається та починає плакати. Том, щоб заспокоїти дівчинку, дарує їй свою головну коштовність — мідну шишечку від підставки для котла. Але Беккі не приймає подарунка. Проте Том і Беккі миряться після того, як Том урятував Беккі від розправи за розірвану книгу вчителя.
   Важливою сценою роману є розповідь про те, як Том і Беккі заблукали в печері.
   Отже, Беккі — звичайна дівчинка, можливо, трохи примхлива, як і багато інших єдиних дітей у сім’ї.

 1. Аноним сказал:

  а чому там в початку пише американського містечка Сейнт-Пітерсбург на Міссісіпі.

  • Шановний Анонім, в англомовному варіанті назва американського міста на Міссісіпі Сейнт-Пітерсбург, а в українському чи російському — Санкт-Петербург.

 2. Арінка сказал:

  Дякую за допомогу. От би ще й аналіз фантастичної казки «Аліса в країні див».Читаючи їі, я зовсім запуталась.

 3. Алла сказал:

  Том Сойєр — герой романів Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра» (1876) та «Пригоди Гекльберрі Фінна» (1884)….. Оскільки до повісті увійшли події, які колись сталися з майбутнім письменником, її можна назвати автобіографічною.

  «Пригоди Тома Сойєра» це роман чи повість?

  • Чому? Том Сойєр дійсно жив у провінційному американському містечку під назвою Санкт-Петербург. Помилки немає!

 4. Алла сказал:

  Це тільки в українськой Вікіпедії написано, що роман. У шкільної програмі (і не тільки) вказано, що це — повість, але «Пригоди Гекльберрі Фінна» — це дійсно роман.

 5. Аноним сказал:

  Напишіть твір-міркування на тему: «Що я візьму для себе із прочитаних творів» Полліанна та Том Соєйр.

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован.

Вы можете использовать HTML- теги и атрибуты:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>