Аналіз твору «Чарлі і шоколадна фабрика» Роальда Дала

Мої враження від казки «Чарлі і шоколадна фабрика»

Герої казки «Чарлі і шоколадна фабрика»

Написана ще в 1964 році, книга англійського письменника Роальда Дала «Чарлі і шоколадна фабрика» про ексцентричного кондитера Віллі Вонку стала справжньою класикою дитячої літератури. Вона користується успіхом і до цього дня. А в 2005 році на кіноекрани навіть вийшла нова її екранізація, з Джонні Деппом у головній ролі.

Це дивовижне, казкове кіно, яке дуже цікаве з точки зору психології. Персонажі в ньому яскраві та кожен з них точно зображає психологічні проблеми, що процвітають у сучасному суспільстві.

Багато в чому успіх книги та фільму зобов’язаний головному герою твору та двох досить популярних його екранізацій, таємничому майстру кондитерських справ на ім’я Віллі Вонка. Зрозуміло, власник шоколадної фабрики є вигаданим персонажем, як і решта героїв цього твору, написаного в жанрі казкової повісті.

Сюжет твору «Чарлі і шоколадна фабрика»

Історія Віллі Вонки як у книзі, так і в фільмі розповідається приблизно однаково, хоча й з деякими нюансами. Образ Вонки в книзі та фільмах також дещо різниться. За книгою Вонка балакучий і життєрадісний. Його відкритість часто доходить до відвертої безцеремонності, що межує з хамством. Втім, і хороші манери йому теж притаманні. Особливою терплячістю Віллі також не відрізняється. Він погано реагує на критику, не любить недоречні, на його погляд, питання та терпіти не може, коли хтось тягне час. Доповнює його образ і дивний садизм, з яким він обговорює вельми сумну долю «вибулих» учасників екскурсії.

До початку сюжету Вонка постає таємничим підприємцем, власником і засновником найвідомішої кондитерської фабрики у світі. Головний герой, Чарлі Бакет, потрапляє на фабрику в рамках грандіозного екскурсійного туру, влаштованого легендарним затвірником. Хлопчикові дивом вдається знайти один з п’яти золотих квитків, захованих у батончиках шоколаду Вонки. Крім Чарлі, хлопчика чесного, але бідного, та його діда, на фабрику разом з піклувальниками потрапляють ще чотири дитини. Це ненажера Авґуст Ґлуп, схиблена на змаганнях і жувальній гумці Віолетта Бореґард, примхлива дочка багатого батька Верука Солт і вічно занурений у телеефір Майк Тіві.

Екскурсія героїв казки по шоколадній фабриці

У ході екскурсії по фабриці герої дізнаються чимало таємниць ексцентричного кондитера. Як стверджує сам Вонка, саме промислове шпигунство з боку конкурентів і змусило його незадовго до цього звільнити практично весь персонал. Цікавого на фабриці, й справді, чимало. Так, шоколад тут збивається у величезному водоспаді. Горіхи упорядковано спеціально навченими білками. А практично всі роботи здійснюють дивакуватого вигляду представники вигаданого племені умпа-лумпа. Згідно з твердженням Вонки, умпа-лумпа є мешканцями далекої країни Лумпаленд, куди він колись заблукав у пошуках нових складових для своїх кондитерських виробів. Спосіб життя до знайомства з Вонкою тубільці вели відверто тяжкий. Вони страждали від голоду та нападу диких тварин. Віллі Вонка вивіз умпа-лумпа на свою фабрику. Тут вони отримали захист і познайомилися зі світом солодощів. Натомість тубільці стали вірними помічниками кондитера. На відміну від службовців-людей, вони гарантовано не зрадили та не обманули б його.

У міру продовження екскурсії стає ясно, що фабрика — місце аж ніяк не нешкідливе. Діти по черзі стають жертвами власних же пороків. Першим страждає Авґуст Ґлуп. Почавши жадібно пити з шоколадної річки, він захоплюється та потрапляє до шоколадного водоспаду. Віолетта Бореґард, необережно покуштувавши експериментальну жувальну гумку, перетворюється на гігантську чорницю. Верука Солт, яка вирішила забрати собі одну з білок-сортувальниць, потрапляє до сміттєпроводу фабрики. Майк Тіві, експериментуючи з іншим творінням Вонки, сильно зменшується в розмірах. Якщо Тіві й Бореґард просто сильно змінюють зовнішність, то доля Ґлупа та Солт до самого кінця залишається під питанням. Вонка, втім, до можливої ​​трагічної загибелі своїх підопічних ставиться цілком спокійно. В цьому він виявляє абсолютно дитячу жорстокість і холоднокровність. До кінця сюжетної лінії стає відомо, що всі діти пережили свої покарання, хоча й не безслідно. Крім того, Вонка стримав свою початкову обіцянку та забезпечив кожну дитину довічним запасом шоколаду.

Кульмінація сюжету — справжня мета Віллі Вонки

Після того, як Чарлі Бакет залишається останнім з учасників екскурсії, йому відкривається справжня мета вчинку Вонки. Як з’ясовується, Вонка таким чином вирішив підібрати собі спадкоємця — якому і буде передана вся його кондитерська імперія. Ситуація, втім, вирішується аж ніяк не так просто, як могло б здатися на перший погляд. Лише в книзі Вонка робить Чарлі новим власником фабрики без усіляких затій. В оригінальному фільмі 1971 року кондитер звинувачує хлопчика в крадіжці одного з рідкісних кондитерських виробів і виганяє з фабрики. У Чарлі з’являється можливість продати секретну розробку Вонки конкуренту, містеру Слаґворту. Проте хлопчик цією можливістю не користується. Вонка пояснює, що знав про підступи конкурента спочатку. Та й конкурент, насправді, був одним з його замаскованих співробітників. Тому володар фабрики все ж робить Бакета своїм спадкоємцем.

Чим мені сподобався фільм «Чарлі і шоколадна фабрика»?

Власник шоколадної фабрики

У фільмі 2005 року фінал ускладнюється ще більше. По ходу фільму ми куди більше дізнаємося про самого Вонку — переважно, з його спогадів. Як з’ясовується, батько Віллі, Уілбур Вонка, був стоматологом і до солодкого ставився з обуренням. Він бачив у ньому лише засіб для псування зубів. Довгий час Віллі не доводилося пробувати нічого солодкого. Перше знайомство з випадково непоміченою батьком цукеркою стало для Вонки справжнім шоком. Хлопчик тікає з дому, нехай і ненадовго, але повернутися вже не може.

Свою нову мрію — про власну кондитерську імперію — Вонка в результаті здійснює. Однак ціну за це доводиться заплатити величезну — Віллі судилося до кінця своїх днів залишатися одному. Не бажаючи втрачати фабрику просто так, Вонка і починає пошук спадкоємця. Чарлі отримує складну пропозицію — він може стати новим господарем фабрики. Проте за це йому доведеться відмовитися від своєї сім’ї. На думку Вонки, родичі будуть заважати розкриттю творчого потенціалу Чарлі як кондитера в повній мірі. На цю пропозицію Бакет відповідає рішучою відмовою. Рішення хлопчика Вонка приймає, хоча воно й занурює кондитера в серйозну депресію.

В кінцевому підсумку, кардинально вплинути на депресію Віллі допомагає все той же Чарлі. Зрештою, Вонка знаходить свого батька. Як з’ясовується, стоматолог протягом усіх цих років відчайдушно намагався знайти втраченого сина. Возз’єднавшись з батьком, Віллі Вонка дозволяє Чарлі та його сім’ї жити на своїй фабриці скільки завгодно.

Головна думка твору «Чарлі і шоколадна фабрика»

По суті, казка «Чарлі і шоколадна фабрика» викриває більшість батьківських помилок у вихованні. Цей фільм є прямим докором всім батькам, нездоровим і неблагополучним сім’ям. Він показує, що психологічний клімат, гармонія у сімейних стосунках — понад усе. Ті сім’ї, де діти ситі, одягнені та мають навіть якісь надмірності, не можна однозначно вважати щасливими.

Отже, тільки за умови психологічного здоров’я сім’я здатна дати дитині все необхідне. І тоді вона зможе вирости здоровою, щасливою та успішною особистістю.

Дивіться також:

Характеристика героїв казки «Чарлі і шоколадна фабрика»

Характеристика Тома Сойєра, 5 клас

Твір на тему «Полліанна, яка дарує радість»

Характеристика та образ Суботика з твору Пауля Маара

5 Комментариев “Аналіз твору «Чарлі і шоколадна фабрика» Роальда Дала

Ответить

Ваш e-mail не будет опубликован.

Вы можете использовать HTML- теги и атрибуты:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>