Чому в горах не тане сніг?

В горах сніг не танеЗагальновідомий факт: на вершинах високих гір сніжно навіть влітку. Здавалося б, оскільки джерело тепла — Сонце — знаходиться високо в небі, а чим ближче до Сонця, тим тепліше, то ні снігу, ні льоду там бути не повинно, якщо на рівнині їх немає і стоїть тепла погода?! Чому тоді на вершинах гір не тане сніг?

Парадокс близькості до Сонця

Насправді аргумент, що чим ближче до Сонця, тим тепліше, хоч і є вірним, але тут ні до чого. Адже сніг утворюється в хмарах, хоча хмари іноді ще ближче до Сонця, ніж вершина гори, а падаючи на землю, де від Сонця далі, сніг тане. Як же пояснити цей парадокс? Дуже просто! Від Землі до Сонця нереально величезна відстань — 150 мільйонів кілометрів. Для порівняння, від земної поверхні до вершини гори — до 10 кілометрів. Це незначна цифра, яка в порівнянні з 150 мільйонами не має ніякого значення. Тому наближення до Сонця при підйомі в гори практично не відчутно. Крім того, тепло променів практично не передається через повітря.

Особливості високогірного клімату

Причина снігового покриву на гірських вершинах криється в близькості до верхніх меж земної атмосфери, через що високогірний клімат відрізняється від погодних умов долин і рівнин. З висотою знижується атмосферний тиск і щільність повітря, воно стає більш розрідженим і сильніше охолоджується. Встановлено, що при підйомі на кожні 200 метрів температура повітря опускається на 1 ºС. Крім того, шар атмосфери стає набагато тонше й гірше захищає від перепадів температур.

Сонячне випромінювання нагріває земну поверхню, після чого вона віддає тепло в атмосферу, прогріваючи її нижні шари приблизно до висоти 15 кілометрів. На високогірних вершинах снігові шапки добре відбивають промені сонця, перешкоджаючи їхньому поглинанню та можливості обігріти навколишнє повітря.

Здатність снігу відбивати сонячні промені та, як наслідок, не танути, обумовлена ​​тим, що він білого кольору. Тому в самий розпал літа, коли на рівнині середня температура досягає + 30 °С, високо в горах може бути — 20 ºС та лежати сніг. На вершині гір повітря дуже сухе й холодне, тому чим вище в гори, тим більше снігу й тим нижче температура повітря. З цієї причини у багатьох тварин, які живуть високо в горах — наприклад, у гірських козлів, лам і яків — густа й довга шерсть, яка охороняє їх від холоду. До речі, найвищі гори на Землі — Гімалаї, що знаходяться в Азії (дослівний переклад назви цих гір — «будинок снігу»). Гімалаї такі високі, що їх ще називають «дахом світу» (найвища вершина — Еверест — сягає 8848 метрів), причому вони й досі продовжують рости, бо виштовхуються вгору підземними поштовхами.

Відображальна здатність снігу

Людина не володіє такою здатністю відбивати, як сніг, тому вона вбирає сонячні промені. Це є наслідком фізичної закономірності, відповідно до якої чим темніше предмет, тим краще він поглинає сонячне світло. Тому мандрівнику, який піднявся високо в гори та знаходиться посеред снігу, може бути навіть жарко.

Смак високогірного чаю

Іноді альпіністи скаржаться, що не можуть заварити гарний чай високо в горах. Як вже описано вище, чим вище ви піднімаєтеся в гори, тим менше товщина шару повітря над вами. При цьому тиск падає, і вода закипає при температурі, яка є занадто низькою для вилучення всіх смакових речовин з листя чаю. Тому він виходить недостатньо ароматним. Подальше нагрівання прискорить процес кипіння, але не підвищить температуру води.

Теплопровідність повітря

Сонячне випромінювання, пройшовши через верхні й нижні шари атмосфери, поглинається водою та земною поверхнею, тобто ґрунтом. Потім це тепло виходить від землі й розігріває тропосферу — частину атмосфери на висоті до 15 кілометрів. Але оскільки повітря — поганий провідник тепла, то чим вище від поверхні землі, тим холодніше. За межами земної атмосфери дуже холодно — майже абсолютний нуль, тобто там температура становить майже 273 ºС нижче нуля. Лише у верхньому шарі атмосфери, званому тропопаузою, зниження температури з висотою припиняється.

Саме завдяки повітрю, яке щільним покривалом з хмар і різних газів оточує земну поверхню, вона нагріта рівномірно та не остигає дуже швидко за ніч. Якби повітряний прошарок був відсутнім, температурні перепади були б дуже великі: в місцях, куди потрапляють сонячні промені, було б дуже жарко, а в тіні — лютий мороз. Саме так і відбувається на Місяці. Як відомо, супутник Землі позбавлений атмосфери, тому життя там неможливе.

Дивіться також:

Скільки часу можна проводити за комп’ютером дітям?

Чому чай в пакетиках смертельно небезпечний?

Калорії: поняття, сутність та роль у підтриманні здоров’я людини

Ответить

Ваш e-mail не будет опубликован.

Вы можете использовать HTML- теги и атрибуты:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>